24.03.2004 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Falšování se nesmí tolerovat!

Před časem zveřejněná informace Státní veterinární správy ČR, že orgány státního veterinárního dozoru prokázaly falšování některých masných výrobků vyvolaly mezi výrobci vlnu nevole. Není divu, podvodní výrobci, či dovozci poškozují jméno těm, kdo respektují zákon.

Veterinární inspektoři z kraje Vysočina, Jihomoravského kraje, Jihočeského kraje a z Prahy zakoupili v tržní síti celou řadu vzorků masných výrobků tepelně opracovaných, tj. různých druhů uzenin, trvanlivých masných výrobků, tj. trvanlivých salámů a šunkových salámů. Nechali je laboratorně vyšetřit ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě právě na obsah nepovolených či nedeklarovaných složek, tj. na obsah drůbežího masa, strojně odděleného masa, tzv. separátu či nadměrný obsah rostlinných či jiných bílkovin, popřípadě nižší obsah svalové bílkoviny.
Jelikož ti, kdo se provinili a jsou nyní v tzv. správním řízení, a nelze je pojmenovat, sdělujeme pouze typy výrobků a druh falšování. Připomínám, že postih může být pro výrobce či dovozce citelný, to znamená například pokutou až do výše jednoho milionu korun.
Například nepovolený či nadměrný obsah drůbežího masa byl prokázán u dovozového gothajského salámu, spišských párků, šunkového salámu, lahůdkových párků, salámu Extra Junior a špekáčků od jedné domácí firmy. Nepovolené strojně oddělené maso bylo zjištěno opět u dovozového gothajského salámu, lahůdkových párků a u domácího salámu junior a špekáčků od dvou firem.
Nevyhovující obsah čisté svalové bílkoviny, to znamená podílu čistého libového masa, byl zjištěn u turistického salámu jednoho domácího výrobce, salámu vysočina z dovozu, herkules domácího původu, šunky Versaj z dovozu a dále dvou vzorků salámu vysočina od dvou výrobců domácích. Více rostlinných bílkovin, než povoluje receptura bylo zjištěno u dovezeného turistického salámu a vysočiny, a jedné vysočiny domácí a salámu Salchichon z dovozu.
Ze všech těchto výsledků kromě jiného vyplývá, že pro některé vybrané skupiny lidí by mohly vzniknout určité zdravotní problémy, zejména pro alergiky.
Snad lze shrnout, že všechna zjištění ve Státním veterinárním ústavu Jihlava byla v rozporu s ustanovením vyhlášky č. 264/2003 Sb. Tudíž orgány státního veterinárního dozoru všechna pochybení řeší v tzv. správním řízení, jehož důsledkem mohou pro výrobce i dovozce být citelné pokuty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down