FAO varuje před šířením ptačí chřipky v Africe

V západoafrických státech se v poslední době šíří vysoce nakažlivý druh ptačí chřipky, která likviduje místní drůbeží farmy a vyvolává obavy z možného přenosu nákazy na člověka (Organizace pro výživu a zemědělství, FAO).

„Je nutné přijmout neodkladná opatření k posílení veterinárních kontrol a systému předávání informací, aby byla možná kontrola této nákazy,“ upozornil ředitel oddělení infekčních nemocí zvířat FAO Juan Lubroth.

Virus H5N1 se v uplynulých šesti měsících rozšířil na trzích a farmách v Burkina Fasu, Ghaně, Nigeru, Nigérii a Pobřeží slonoviny. V Nigérii podlehlo viru H5N1 a bylo kvůli dalšímu možnému šíření infekce preventivně usmrceno 1,6 milionu ptáků. Vážné ekonomické škody připravily obyvatele o relativně levný zdroj proteinů.
Virus H5N1 byl poprvé zjištěn v Hongkongu v r. 1997. Zpočátku se rozšířil mezi drůbeží zejména v Asii a potom po celém světě. Ptačí chřipka se přenáší na člověka jen zřídka a pouze při přímém styku s nakaženou drůbeží, ale má vysokou mortalitu – více než polovina infikovaných lidí ji nepřežije. Podle WHO bylo od roku 2003 do loňského října potvrzeno téměř 668 případů nákazy ptačí chřipkou v šestnácti zemích, z toho 393 lidí nemoci podlehlo.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *