13.05.2003 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farma utratí rizikovou skupinu

Dnes budou utraceny čtyři kusy skotu z Agrofarmy v Dolních Lažanech na Třebíčsku, kde byl minulý týden definitivně potvrzen pátý případ tzv. nemoci šílených krav (BSE). Poslední dojnice z rizikové skupiny bude utracena po otelení, které se očekává do měsíce. Jedná se o vrstevnice pozitivní krávy starší nebo mladší šesti měsíců a jednoho býka, jejího potomka.

Pokud se u některého zvířete prokáže BSE, bude je následovat dalších šest krav z chovu, řekl ředitel třebíčské veterinární správy Zdeněk Vedral. V případě pozitivního výsledku u některého z nich se okruh porážených zvířat rozšíří ze šesti na dvanáct měsíců.
Zvířata utratí speciální četa brněnské městské veterinární správy, která v těchto případech používá mobilní zařízení vybavené i na zachycení krve. Po usmrcení zvířete se oddělí hlava v temeni a odebere se vzorek. Těla se pak přemístí do kontejneru a odvezou do asanačního ústavu; při pozitivním nálezu se spálí. Výsledky vyšetření rizikových nervových tkání by měla jihlavská laboratoř sdělit do osmi hodin od porážky. Kusy z rizikové skupiny budou utraceny přímo na farmě. „Zvažovali jsme i porážku na jatkách, ale pro majitele by z toho vyplývalo omezení provozu," vysvětlil Vedral.
Pokud se BSE u utracených zvířat neprokáže, veterináři zruší mimořádná opatření týkající se provozu farmy. Chov bude ale pod přísnějším dohledem a zůstanou i určitá omezení v přesunu skotu. "Náklady spojené s porážkou, odvozem a likvidací zvířat zatím hradí majitel farmy, náhradu bude uplatňovat u ministerstva zemědělství," dodal Vedral. Podle něj stát v předešlých případech tyto ztráty farmářům plně vyrovnal.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down