16.05.2008 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmáři na Vysočině omezili chov prasat, přibývá ovcí a drůbeže

Někteří chovatelé prasat chovy zrušili.

Farmáři na Vysočině za poslední rok omezili chov prasat, a to skoro o 47.000 kusů. Na začátku letošního dubna měli 367.900 prasat, což je v meziročním porovnání o 11 procent méně. Podle nového soupisu hospodářských zvířat, který nyní zveřejnil Český statistický úřad, v kraji pokračuje i pomalé snižování stavu skotu, naopak přibývá ovcí, koní a drůbeže.
V ČR stavy prasat od loňského dubna klesly o 14 procent. Chov se nevyplácí kvůli nízkým farmářským cenám, které nepokrývají stoupající náklady na produkci vepřového masa. Prasata nyní chovají hlavně velké společnosti, které do chovů investovaly hodně peněz.
Stavy skotu na Vysočině se od loňského jara snížily o téměř procento. Na začátku letošního dubna měli farmáři 213.700 dobytčat. Podle zemědělců přijde další útlum chovu, pokud se sníží objem dotací pro méně příznivé produkční oblasti, tak jak se o tom diskutuje v EU. Nyní zemědělští podnikatelé na více než čtyřech pětinách rozlohy Vysočiny dostávají podporu na trvalé travní porosty, na nichž se pěstuje krmivo.
V chovu skotu i prasat patřilo Vysočině k letošnímu 1. dubnu mezi kraji druhé místo. V menším rozsahu se farmáři na Vysočině věnují drůbeži a ovcím. Počty těchto hospodářských zvířat však loni stoupaly. Drůbeže se počátkem letošního dubna v kraji chovalo 1,1 milionu kusů, meziročně o 3,4 procenta více. Počty ovcí stouply o třetinu na 10.700. Na farmách rychle přibývají i koně. Letos na jaře jich bylo evidováno 1252, před rokem 980.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down