25.05.2007 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmáři na Vysočině za poslední rok rozšířili chov prasat, drůbeže, ovcí, koz i koní

Na Vysočině vzrostly počty všech druhů hospodářských zvířat kromě skotu.

Zemědělské podniky nyní chovají 215.600 kusů skotu, loni to bylo o 0,4 procenta více.
Stavy prasat se meziročně zvýšily o sedm procent téměř na 415.000 kusů, větší chov mají jen zemědělci ve Středočeském a Jihomoravském kraji. V celé zemi klesl počet prasat o několik desetin procenta. Zemědělci si od loňska stěžují na nízké výkupní ceny vepřového a podle odhadu Agrární komory jich v tomto roce s chovem skončí desítky až stovky.
Navýšení počtu prasat na Vysočině zřejmě ovlivnily loňské žně. Sklizeno bylo velké množství nekvalitního obilí, které chovatelé potřebovali zkrmit . Stavy skotu v kraji by se už příliš měnit neměly, protože podniky v posledních letech hodně investovaly do rekonstrukcí a staveb nových stájí.
Drůbeže je na Vysočině meziročně více o 3,5 procenta a farmy vlastní 1,066 milionu kusů. Počty koz oproti loňskému začátku dubna stouply o třetinu, na 1513 kusů. Představuje to skoro desetinu z celkového chovu koz v zemi, který na konci letošního března čítal 16.200 zvířat.
Farmáři na Vysočině zvětšili i stáda ovcí a koní. V porovnání s ostatními regiony v republice ale tyto chovy stále patří k nejmenším. Ovcí je na Vysočině 8100 kusů, o rok dříve jich bylo o 460 kusů méně. Stavy koní se meziročně zvýšily o 27 procent a na počátku letošního dubna jich statistici evidovali 980, přesto je to stále nejnižší počet v republice.
O rok dříve na Vysočině klesly stavy všech druhů hospodářských zvířat, vyjma koní a koz. Největší propad se tehdy týkal drůbeže, jíž meziročně ubylo téměř 16 procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down