08.09.2011 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmáři podají vlastní návrh zákona

Farmáři sami připravují novelu zákona, který omezí byrokracii v zemědělství.Vadí jim zbytečné kontroly ze strany státních úřadů.
Asociace soukromého zemědělství (ASZ) předloží sněmovně legislativní materiál pod názvem „Zákon o snižování administrativní zátěže v zemědělství a potravinářství“ v říjnu.
Návrh zapracovává také podněty, které za tři roky nevyřešila antibyrokratická komise zřízená při ministerstvu zemědělství. Připravovaný zákon obsahuje výtky například k živnostenskému zákonu, zákonu o potravinách, rostlinolékařské nebo veterinární péči či zákonu o státní kontrole.
Zaměřuje se také na odstranění duplicity kontrol drobných zemědělců, u kterých jsou navíc rizika možného ohrožení konzumentů jejich produktů nízká. Důraz klade také na smysluplnost aplikovaných kontrol, neboť jsou známy případy zavánějící šikanou sedláků ze strany úředníků a kontrolních orgánů. Na farmáře nyní v ČR dohlíží šest státních organizací, které ročně provedou 10.000 až 11.000 kontrol, takže zkontrolován je zhruba každý druhý zemědělec. Evropská směrnice požaduje tři procenta kontrol. Řadu kontrol lze ale sloučit, protože mají shodné zaměření.

ASZ letos uspořádá druhý ročník soutěže Byrokrat roku, v níž zemědělci volí organizaci, která farmářům nejvíce komplikuje práci. Výsledky soutěže budou zveřejněny v závěru letošního roku.
Loni za největšího byrokrata farmáři označili Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Zemědělci kritizovali především postup úředníků fondu při kontrolách plnění podmínek pro agroenvironmentální opatření. Zde musí farmáři například tři roky zpětně dokládat, že louku posekali k 31. červenci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down