18.02.2009 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmáři ze Zlínského kraje snižují počty chovaných prasat

Důvodem je klesající rentabilita chovů

Zemědělské podniky ze Zlínského kraje výrazně snižují počty chovaných prasat. Na začátku prosince loňského roku jich měli farmáři v regionu celkem 72.110, ve srovnání se stejným obdobím roku 2007 je to o téměř 26.000 méně.
Stavy vepřů se ale výrazně snižují v celé zemi. K loňskému prosinci jich tuzemské zemědělské firmy chovaly celkem 2,135 milionu kusů, což je meziročně téměř o pětinu méně. Jejich počet je tak nyní nejnižší za posledních 60 let.
Důvodem, proč zemědělci počty zvířat snižují, je především klesající rentabilita chovů. Řada farmářů je kvůli nízkým výkupním cenám a rostoucím cenám krmiv a dalších vstupů nucena chovy redukovat nebo je dokonce rušit úplně.
V souvislosti s menším počtem chovaných zvířat se ve Zlínském kraji také razantně snižuje produkce vepřového masa. Toho loni místní producentu vyrobili celkem 9882 tun, meziročně o 1665 tun méně. Další pokles by měl ale pokračovat, způsobí jej hlavně snížení stavů prasnic. V regionu jejich počet meziročně klesl téměř o 30 procent.
Snížení stavů chovaných zvířat statistici evidují ve všech krajích republiky. Největší meziroční pokles hlásí z Karlovarského kraje, kde prasat ubylo téměř o polovinu. Nejmenší úbytek, o necelou desetinu, naopak nastal na Plzeňsku. Nejvíce vepřů loni v prosinci, stejně jako o rok dříve, chovali farmáři ze Středočeského kraje a z Prahy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down