25.06.2014 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fatální multiorgánová infekce psa motolicí Clonorchis sinensis

Clonorchis sinensis je významný z potravy získaný parazit se zoonotickým potenciálem, endemicky rozšířený ve většině asijských zemí zahrnujících Čínu, Koreu, Japonsko a Vietnam, který způsobuje onemocnění klonorchiózou u více než 35 miliónů lidí v jihovýchodní Asii a přibližně 15 miliónů lidí v Číně. V současné době je tato motolice klasifikována jako karcinogen a je příčinou vzniku cholangiokarcinomu u lidí.

Životní cyklus C. sinensis je složitý a zahrnuje nepohlavní rozmnožování v mezihostitelích, jimiž jsou vodní plži, a pohlavní rozmnožování v definitivních hostitelích, kterýmiž jsou rybožraví savci včetně lidí, psů a koček. Dospělé motolice obvykle pronikají do  intrahepatálních žlučových cest,  příležitostně i do žlučníku, pankreatických vývodů a extrahepatálních žlučovodů.
V tomto článku je popsán vzácný případ multiorgánové infekce C. sinensis u psa a zároveň první případ, kdy infekce postihuje dutinu břišní, močový měchýř a srdce. Šestiměsíční pes samčího pohlaví o hmotnosti 4,3 kg vykazoval osm týdnů trvající  inapetenci a  sníženou aktivitu, tři týdny  trvající ztrátu  hmotnosti a  zvětšený abdomen. Pes byl letargický, s patrným ikterem  na sklerách a do půl hodiny po příjezdu uhynul. Anamnéza nepřinesla významnější informace a pes  nebyl léčen žádnými léky. Byl chován v domě a  jeho obvyklou potravu tvořily syrové ryby z místního trhu.
Postmortální vyšetření odhalilo masivní tmavě žlutou zakalenou ascitickou tekutinu, která byla přičítána velkému množství motolic v peritoneální tekutině, jež byly  mikroskopickým vyšetřením určeny  jako C. sinensis. Na povrchu jater psa byly výrazné patologické změny zahrnující bílé skvrny a pruhy o rozměrech 0,3–1,0 cm, které byly doprovázeny četnými černými ulceracemi o průměru 0,5 cm, obsahujícími C. sinensis, žlučové cesty byly dilatovány na průměr 0,5 cm. Z nařízlého jaterního parenchymu vytékal  semisolidní materiál masově růžové barvy a velmi zvětšený žlučník obsahoval velké množství motolic.  Ve střevech bylo patrno velké množství plynu a menší množství parazitů. Vyšetření dalších orgánů  odhalilo malé množství parazitů v  močovém měchýři a srdci, zatímco pankreas,  slezina, ledviny a plíce byly bez nálezu parazitů. Celkově v těle psa bylo nalezeno 155 183 parazitů, z toho 144 550 v játrech, 5500 ve žlučníku, 3900 v ascitické tekutině, 1187 ve střevě, 39 v močovém měchýři a sedm v srdci. Parazité v různých vývojových stadiích byli převážně živí,  o průměrné velikosti 5 až 10 mm. Velmi zajímavý je výskyt parazitů v moči, jehož původ se nepodařilo objasnit. Nález několika parazitů v srdci ukazuje, že se parazité dostali do cirkulace a touto cestou se mohli snadno rozšířit do ostatních tkání. Velké množsví  parazitů bylo také nalezeno v dutině břišní, pravděpodobně kvůli ruptuře žlučovodů a rozpadu jaterní tkáně. Parazité, kteří pronikli do abdominální dutiny,  mohli být příčinou zánětlivé reakce, která vyvolala vznik ascitu, či ascites mohl být důsledek nefunkční jaterní tkáně. Parazité přítomní v duodenu způsobili pravděpodobně zažívací obtíže, které vyústili ve ztrátu chuti k jídlu. Nález různých vývojových stadií a velkého počtu těchto parazitů svědčí o opakované infekci parazitem Clonorchis sinensis v důsledku diety převážně zahrnující infikované mezihostitelské ryby. V endemických oblastech je až 30 % psů nakažených touto motolicí  a až 82 % syrových ryb v sobě tohoto parazita obsahuje. Nicméně je pravděpodobné, že na takto masivní infekci se podílely rovněž  imunodeficitní či genetické  faktory.  Pes také mohl být postižen i jiným onemocněním, což však nebylo dále zjišťováno. Tato případová studie ukazuje, že parazité C. sinensis  mohou kromě  žlučovodů a žlučníku  napadat také další orgány svých definitivních hostitelů a tato parazitární infekce představuje významné ohrožení veřejného zdraví.*

Chun-Yang Y., Zhi-Dong Y., Hong-Lin Z. Fatal multi-organ Clonorchis sinensis infection in dog: A case report. Vet Parasitol 2013;195:173-175.

Z anglického originálu přeložila MVDr. Petra Malátková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down