14.02.2007 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Firma Prom-Prodej je zodpovědná za přítomnost listerií v sýrech

Mlékárenská firma dostala od Krajské veterinární správy v Plzni pokutu 540.000 Kč.

Prom-Prodej z Nepomuku na Plzeňsku prý mohla vzhledem k nebezpečí, které listerie v nadměrném množství znamenají, zaplatit i daleko více. Kvůli tomu, že u této firmy byly problémy poprvé, a že šlo o nedbalost, nikoliv úmysl, rozhodli veterinární lékaři o této částce. Výrobce prohlásil, že pokuta bude pro něj likvidační.
Veterinární lékaři kvůli listerióze zakázali vyrábět Baladur už na konci loňského roku. Závadný sýr jako první objevili hygienici ve Zlíně a proto okamžitě zastavili výrobu v plzeňské mlékárně a uzavřeli také firemní sklep v Bezděkově u Klatov, kde sýr dozrával; právě v Bezděkově objevili inspektoři řadu nedostatků. Na první pohled byl ve sklepě sice pořádek, ale firma tam nedělala pravidelnou dezinfekci a nevyšetřovala vzorky sýrů, jak jí nařizují předpisy.
Další sýry společnost vyrábí dál. Laboratorními testy bylo prokázáno, že jsou v pořádku. Listeriózou letos onemocněno 11 lidí, z toho sedm novorozenců. Hlášen je také jeden abort a jedno úmrtí dospělého člověka. Loni onemocnělo listeriózou 80 lidí a 14 jich zemřelo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down