Fitmin Klouby a Fitmin Klouby forte tabl.

Přípravek na podporu kloubní chrupavky
• vysoký obsah antioxidantů: selen, vitamín C a E
• účinné hladiny organického zinku, mědi a manganu
• Fitmin Klouby – žraločí chrupavka a moučka z mušlí s vysokou hladinou chondroprotektivních látek
• Fitmin Klouby forte tabl. – chondroitinsulfát (175 mg)a glukosamin (100 mg) v každé tabletě

Zdravá kloubní chrupavka je složena z chondrocytů obklopených extracelulární hmotou, která je tvořena vodou, kolagenem a proteoglykany. Chrupavka je schopna vlastní obnovy a tento proces je podporován podáváním chondroprotektivních látek.
Chondroprotektivní látky podporují nebo zvyšují makromolekulární syntézu chondrocytů, podporují nebo zvyšují syntézu hyaluronové kyseliny v synoviálním moku, inhibují degradační enzymy nebo mediátory zánětu a odstraňují nebo zabraňují formování fibrinu, trombinu a destiček v synoviu a v subchondrálních cévách. Dvě nejčastěji používané chondroprotektivní látky jsou glukosamin a chondroitinsulfát a jejich působení je synergické.
V ochraně chrupavky hrají významnou roli další kofaktory.
Přítomnost manganu je nezbytná při chronických degeneracích kloubů, neboť je součástí enzymů, které inhibují oxidativní poškození tkání. Jiným důležitým komponentem je kyselina askorbová a měď. V případě jejich deficitu nejsou vlákna kolagenu překřížená a významně ztrácejí pevnost v provazci. Protože jak kolagen, tak část proteoglykanů jsou bílkoviny, je pro jejich syntézu potřebný zinek, který působí jako regulátor proteosyntézy.
Ochranu chondrocytů před poškozením zplodinami látkové výměny zajišťuje obranný systém buněčných membrán, jehož nezbytnou součástí je selen a vitamín E. Při zániku chondrocytů zaniká i chrupavka a tento proces je nevratný, pokud pomineme transplantaci.
Schopnost obnovit poškozenou chrupavku se ztrácí jednak ve stáří, jednak při nedostatečné výživě kloubu způsobené omezením pohybu. Dále tato schopnost nemusí stačit při rychlejším opotřebování kloubů v důsledku vrozené vady kloubu, úrazu nebo kloubního onemocnění. Přísunem výše uvedených látek lze opotřebování kloubu zpomalit nebo alespoň odstranit nežádoucí vedlejší efekty degenerace chrupavky, jako je otok a bolest.
Fitmin Klouby je sestaven ze žraločí chrupavky a sušených mlžů s vysokým obsahem chondroitinsulfátu i glukosaminu, Fitmin Klouby forte obsahuje tyto látky v čisté formě.
Podávání PRO Klouby má smysl preventivní i v případě kloubních potíží, od počáteční „ranní“ ztuhlosti až po projevy bolesti a neochotu se pohybovat. V obou případech je doporučováno podávat doplněk po dobu 1 – 2 měsíců. Preventivně 1 – 2x ročně, v případě potíží 4x ročně.

MVDr. Renata Popelářová
Vývojové a chovatelské centrum Fitmin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *