30.04.2004 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fond vyvezl vepřové, ceny stagnují

V období od 27. ledna do 20. dubna se uskutečnil dotovaný vývoz vepřového masa, zejména do Estonska, Ruska, balkánských zemí a Maďarska. Státní zemědělský intervenční fond tak podpořil letos vývoz zhruba 7200 tun prasat a téměř 5000 kusů selat částkou 69 milionů korun.

Fond také podpořil soukromé skladování vepřového. Ve stanovené lhůtě do 27. února jeden žadatel uskladnil 200 tun. Podpora si vyžádá celkem 1,12 milionu korun. Cílem těchto opatření bylo zabránit propadu cen jatečných prasat.
Šéf odbytového družstva Centroodbyt Jan Veleba to hodnotí pozitivně, zásah podle něj zabránil zlevňování prasat a ceny oživily, ale ne dostatečně. V lednu se výkupní ceny pohybovaly od 25,9 do 26,5 koruny za kilogram prasete. Podle pravidelného šetření Českého statistického úřadu se růst výkupních cen prasat v tomto týdnu zastavil. Chovatelé dostali od zpracovatelů za kilogram živých vepřů v průměru 31,61 Kč, což je o haléř méně než před týdnem. Vzhledem ke zdražení krmných směsí by se podle Veleby producenti potřebovali dostat na úroveň 35 až 37 korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down