16.08.2018 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Gastrointestinální lymfom britské krátkosrsté kočky a sekundární renální změny

Maligní lymfom je jedním z nejčastějších tumorů u koček a v současné době bývá nejvíce postižený gastrointestinální trakt.

Pětiletý kastrovaný kocour, plemene britský krátkosrstý, byl prezentován na klinice s anamnézou strangurie a suspektním tumorem ledvin. V močovém měchýři a uretře byly přítomny urolity, abdominální zobrazovací technikou byly zjištěny příznaky suspektní pro lymfom: zvětšené intestinální mízní uzliny a intestinální masa, ultrasonografické vyšetření potvrdilo alteraci ledvin. Byla provedena biopsie intestinálních mízních uzlin a alterovaného segmentu střeva, během cystotomie tenkojehelná aspirační biopsie obou ledvin. Laboratorním vyšetřením byl prokázán vysokostupňový B-velkobuněčný lymfom gastrointestinálního traktu s postižením ledvin. Doba přežití pro extranodální renální lymfomy je relativně krátká s tendencí zasažení centrálního nervového systému. U tohoto pacienta nebylo riziko zasažení CNS odhaleno ani potvrzeno. Pro terapii byl tedy vybrán protokol cyklofosfamid, vinkristin, prednisolon, včetně cytarabinu (COAP).
Během šesti týdnů od počátku chemoterapie došlo k částečné remisi a po 52 týdnech byla terapie vysazena. K dnešnímu datu, 1137 dní po stanovení diagnózy, je kocour ještě stále v kompletní remisi. Tato kazuistika demonstruje, že u koček s lymfomem je chemoterapie proveditelná a je také kočkami dobře tolerována.*

Mortensen, B., Teide, A., Bruhn, S. Das maligne alimentäre Lymphom mit renaler Beteilung bei einer British Kurzhaar Katze. Kleintierpraxis 2018;7(63)380-390.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down