07.12.2023 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Glukóza v moči u koček – norma, nebo patologie?

Leiderová V. Glukóza v moči u koček – norma, nebo patologie? Glucose in the urine of cats – norm or pathology? Veterinářství 2023;73(12):663-667.

SOUHRN
Článek shrnuje aktuální poznatky o měření glukózy v moči u koček. Glukóza je velmi důležitým parametrem při diagnostice a managementu léčby mnoha systémových onemocnění. Patologické množství glukózy se může v moči objevit při hyperglykemii v důsledku překročení absorpční kapacity proximálního tubulu, případně při normoglykemii v rámci narušení funkce ledvinných tubulů. K detekci glykosurie se používají běžně dostupné diagnostické proužky, jejichž detekční limity se liší a při vysoké citlivosti mohou zásadně ovlivnit interpretaci výsledků. Článek dále přibližuje faktory a látky ovlivňující přítomnost glukózy v moči se zaměřením na stresovou glykosurii a její roli v diferenciální diagnostice hyperglykemie a glykosurie.*

SUMMARY
The article summarizes the current knowledge on the measurement of glucose in urine in cats. Glucose is a very important parameter in the diagnosis and treatment management of many systemic diseases. A pathological amount of glucose can appear in the urine during hyperglycemia as a result of exceeding the absorptive capacity of the proximal tubule, or during normoglycemia as part of a disruption of renal tubule function. Commonly available diagnostic strips are used to detect glycosuria, the detection limits of which differ and, with high sensitivity, can fundamentally affect the interpretation of the results. The article further describes the factors and substances affecting the presence of glucose in the urine, with a focus on stress glycosuria and its role in the differential diagnosis of hyperglycemia and glycosuria.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down