28.06.2007 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hasiči a vojáci během noci zlikvidovali chov brojlerů v Noříně

Obyvatelům regionu žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí.

Dnes v brzkých ranních hodinách armáda a hasiči dokončili likvidaci přibližně 28.000 brojlerů v Noříně na Orlickoústecku. Usmrcování chovu, u kterého byl prokázán patogenní virus H5N1, začalo ve středu. V poledne bude utraceno více než 200 kusů domácí drůbeže. Nyní přes 120 vojáků a hasičů zajišťuje plošnou dekontaminaci farmy. Poté poběží 24 hodinová lhůta, kdy musí dezinfekce působit. V pátek v poledne začne chovatel vyklízet podestýlku a armáda vymyje a vydezinfikuje haly.
Brojleři byli utraceni ve speciálních plynových kontejnerech stejným způsobem jako minulý týden v Tisové.
Jednou z možností bylo zaplynování farmy. Tento způsob je však náročnější na přípravu. Navíc dodavatel mohl přistavit cisternu s plynem až dnes, čímž by se likvidace chovu výrazně zdržela. Všechny příjezdové cesty do Nořína jsou od středy dopoledne uzavřené a hlídá je policie. Pouští jen místní obyvatele. Také od středy platí mimořádné veterinární opatření a to v okruhu tří a deseti kilometrů. Z tohoto regionu nesmí být vyvážena drůbež do zemí Evropské unie. Zhruba 80 papoušků, z nichž část žije ve venkovních voliérách budou veterinární lékaři pravidelně kontrolovat.
Obyvatelům regionu žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí; na stránkách kraje najdou zájemci obecné zásady chování před nákazou a odkazy na stránky ministerstva zemědělství a státní veterinární správy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down