26.07.2012 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hill’s Global Symposium – The rise and fall of thyroxin aneb Vzestup a pád tyroxinu

U příležitosti uvedení nového krmiva na trh uspořádala společnost Hill’s další ze své série evropských sympozií. Tato se tentokráte věnovala hypertyreóze koček. Jako místo setkání zvolili zástupci společnosti Hill’s přátelské prostředí kosmopolitní evropské metropole Barcelony. Ve dnech 9. – 11. května sem přijeli veterinární lékaři z celého světa, aby se zde dozvěděli vice o nových možnostech léčby tohoto hormonálního onemocnění.

Hypertyreóza koček je v současné době jednou z nejdiskutovanější endokrinopatií malých zvířat. Incidence tohoto onemocnění stále kontinuálně stoupá, a tak si  mezinárodní sympozium v Barceloně vytklo za cíl seznámit veterináře s nejaktuálnějšími poznatky a prezentovat výsledky nejnovějších studií.
Tradiční léčba, ať již konzervativní či chirurgická, je sice efektivní, ale bohužel není zcela bez rizik. Nejnovější studie odborníků z Hill's Pet Nutrition ukázaly, že existuje i nová možnost zvládnutí tohoto onemocnění, totiž omezením přísunu jodu v potravě.
Odborný program zahájil Andrew Sparkes, veterinární ředitel mezinárodní společnosti pro léčbu koček International Society of Feline Medicine v Salisbury ve Velké Británii, který seznámil účastníky sympozia s historií diagnostiky hypertyreózy a současnou epidemiologií. Je zajímavé, že incidence a prevalence onemocnění je různá právě v různých oblastech světa.
Poté přednesla svůj příspěvek Sarah Caney, specialistka na léčbu koček z Roslinu ve Velké Británii. Věnovala se patogenezi, klinickým příznakům a současným možnostem diagnostiky.
Další přednášející, Carmel Mooney, endokrinoložka z univerzity v Dublinu, vyzvedla výhody a nevýhody jednotlivých terapeutických možností a připomněla riziko původně skrytého ledvinného selhání u léčených koček.
Marijke E Peeters z univerzity v Utrechtu ve svém příspěvku popsala chirurgické řešení hypertyreózy, jeho specifika, výhody i rizika.
Role výživy na zdraví štítné žlázy bylo předmětem přednášky Ivety Bečvářové, specialistky na výživu. Podrobně popsala koloběh jodu v přírodě, jeho absorbci, transport, uchovávání a exkreci v těle. Zároveň upozornila i na další živiny, jako je selen, železo, zinek a vitamín A, které jsou důležité pro správnou funkci štítné žlázy.
Na ni navázal Dr. Alex G. Stewart a obeznámil přítomné se svým pohledem na distribuci jodu ve světě nejen jako přírodního prvku, ale i z pohledu socioekonomického a politického.
Stěžejní přednáškou sympozia byla prezentace Lyndy Melendez, medicínské ředitelky společnosti Hill's Pet Nutrition Inc, Topeka (USA), která popsala vývoj nové diety Hill's Y/D, seznámila všechny přítomné veterináře s jejím složením, výhodami oproti tradiční léčbě a možnostmi využití v léčbě hypertyreózních koček.
Poslední krátké příspěvky byly věnovány tématu hypertyreóza a hypertenze, kdy se na tento problém podívali z různých pohledů Tim Williams, Luca Aresu a Hans S. Kooistra.
Na závěr celého dne se rozhořela vášnivá diskuze nad problematikou využití diety k léčbě hypertyreózy, která se z přednáškového sálu postupně přesunula i ke stolům slavnostní oficiální večeře v katalánském stylu.
Letošní sympozium v Barceloně společnosti Hill’s lze vyhodnotit jako velice přínosné a v mnoha ohledech za skutečně přelomové, co se možností léčby hormonálních onemocnění týče. Přejme si tedy, aby nové krmivo s názvem Hill's Y/D pomohlo našim kočičím pacientům k jejich šťastnému a spokojenému životu.
Renata Sýkorová,
ředitelka společnosti A-VET, s r. o., Praha
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down