Hill´s University Speaker Tour

Univerzitní turné pro studenty veterinární medicíny pátých a šestých ročníků VFU.

Společnost A-VET s. r. o., dovozce a distributor krmiv a klinických diet Hill´s Pet Nutrition Ltd., uspořádala dne 6. 12. 2006 odborný seminář pro studenty pátého a šestého ročníku veterinární medicíny pojmenovaný „Hill´s University Speaker Tour“ v pavilonu prof.Klobouka na Veterinární a farmaceutické univerzitě.
Tento zajímavý seminář byl připraven pro studenty, kteří se chtějí zabývat praxí malých zvířat a mohou klientovi nabídnout optimální krmivo odpovídající jeho zdravotnímu stavu.
Seminář uvedla MVDr. Petra Miklišová, odborný manažer společnosti A-VET s.r.o. a krátce seznámila přítomné posluchače s produkty firmy, která nabízí konzervy a granule pro jedince do jednoho roku, pro zdravé psy a kočky nebo pro dospělá zvířata a seniory, s přecitlivělostí na krmivo, s dentálním onemocněním, pro jedince obézní, s nemocemi srdce, ledvin, močovými kameny, onemocněním dolního močového aparátu u koček (FLUTD), osteoartritidou aj.
O své praktické znalosti na téma řešení osteoartritid u psů se podělil se svými budoucími kolegy MVDr. Zdeněk Křeček. Popsal vyšetření kloubní synovie, synoviální membrány a séra a podal přehled terapeutických možností u tohoto onemocnění. Upozornil posluchače na redukci váhy, víkendové přetěžování psů, možnosti fyzioterapie a omezení pohybu na tvrdém podkladu, náhradní aktivity (plavání) a možnosti rehabilitace (termoterapie), která bývá účinná, přesto opomíjená, terapii NSAID, možnosti chondroprotektiv (agresivní marketing), chirurgické řešení (artrodese, artroplatika, endoprotéza) a uvedl finanční zhodnocení léčby.
Odbornou přednáškou peritonitidy a jejich řešení zaujal studenty MVDr. Raška. Peritonitidy lze dělit podle vzniku na primární (TBC, FIP, nokardióza, aj.) a sekundární (sutury, poranění), dle rozsahu na (lokální a generalizované) nebo podle etiologie (žlučová, pankreatická aj.). Autor se dále zabýval symptomatologií, diagnózou a terapií peritonitid a uvedl i několik kazuistik ze své praxe.
Poslední neméně zajímavá přednáška MVDr. Jaroslava Kučery se týkala častých problémů ledvin u psů a koček. Renální mortalita se pohybuje u psů v USA okolo 5 %, u koček je to zhruba 29 %. Podle typu lze nefropatie zařadit na klinické (akutní a chronické selhání, glomerulopatie, tubulopatie, nefritida/nefróza, nefrolitiáza) a patomorfologické (glomerulonefritida, amyloidáza, CIN, nefritida, renální dysplazie, neoplazie). Přednášející dále uvedl příznaky onemocnění ledvin, terapii, diagnózu a prevenci, která spočívá zejména ve včasné diagnostice.
Na závěr semináře vysvětlila MVDr. Petra Miklišová pojem nutrigenomika, tj. možnost ovlivnění genů výživou; např. u osteoartritidy psů jsou ω-3 mastné kyseliny obsažené v krmivu schopny blokovat geny, které ničí chrupavku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *