02.11.2015 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hlavní evropská zemědělská dotace bude letos poloviční

Ministerstvo zemědělství schválilo výši hlavní evropské zemědělské dotace na plochu půdy. Celkový objem přímých plateb by se proti loňsku změnit neměl, zbytek peněz bude vyplacen v jiných programech.

Zatímco loni činila platba na plochu zhruba 21 miliard, letos se jedná o 12,5 miliardy korun. Celkový objem zůstane zachován, finance obdrží mladí farmáři do 40 let a zemědělci, kteří mají šetrnější přístup k životnímu prostředí. Loni činila platba na plochu zhruba 6000 korun na hektar zemědělské půdy, letos jde o 3543 korun. Letos vyplatí stát místo obvyklé poloviny zálohu ve výši 70 procent platby. Zálohy na plochu začne vyplácet začátkem listopadu, doplatek v prosinci. Zbytek peněz na ostatní přímé platby získají zemědělci v lednu.

V letošním roce obdrží zemědělci méně peněz, což se promítne do jejich cashflow. Nárok na tzv. greening neboli povinné ozelenění mají zemědělci, kteří pěstují různé druhy plodin a udržují mimo jiné na polích stanovenou výměru trvalých travních porostů. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) letos obdržel méně žádostí o dotaci než loni. Letos bude proplaceno 32 miliard korun, přibližně stejně jako loni.*

Zdroj: MZe

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down