26.11.2008 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hlavní změny v zemědělské politice, na nichž se shodla EU

Brusel 20. listopadu

Modulace (krácení přímých plateb)
- v současnosti jsou farmářům, kteří na dotacích získají přes 5000 eur (asi 125.000 Kč) ročně, tyto platby zkráceny o pět procent. Do roku 2012 by se měl přitom tento podíl postupně zvyšovat a nakonec by měl činit celkem deset procent.
- o peníze přijdou i farmy, které ročně pobírají na přímých platbách více než 300.000 eur (asi 7,5 milionu korun). Dotace se jim zkrátí o další čtyři procenta, přičemž v Česku takto velké podniky tvoří více než 90 procent zemědělství.
- ušetřené peníze zůstanou v členských státech a poputují do fondu na rozvoj venkova. Státy se budou muset na projektech z toho fondu finančně podílet deseti procenty, přičemž díky speciálním programům by se k těmto finančním prostředkům měly dostat i farmy, které v rámci škrtů přišly o část dotací.

Finanční pomoc pro nové členské státy EU
- do roku 2012 nové členské země získají dohromady 90 milionů eur ročně, z toho ČR přes devět milionů eur (přes 230 milionů Kč) a Slovensko 3,85 milionu eur (téměř 99 milionů Kč)

Decoupling (oddělení plateb od produkce)
- členské státy EU by měly postupně opustit poskytování dotací, jejichž výše se odvíjí od produkce
- plné oddělení plateb od produkce má platit od roku 2010 pro obiloviny či chmelařství a další sektory
- v určitých sektorech však dotace vázané na produkci zůstanou zachovány, například u chovu ovcí či koz, nebo v některých případech i u chovatelů dobytka

Produkce mléka
- kvóty na mléko by měly být zrušeny v roce 2015, přičemž každý rok mají být zvyšovány o jedno procento, aby producentům umožnily "měkké přistání"

Pěstitelé tabáku
- dotace pro pěstitele tabáku vyprší na konci roku 2009, producenti však budou moci ještě nějaký čas žádat o omezené dotace, které jim mají pomoci vyrovnat se s dopady měnícího se zemědělského sektoru

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down