Hlodavci způsobili v zimě v sadech škody za 280 milionů korun

Škody způsobené zvěří se vyskytují prakticky po celé zemi.

Většinu poškození mají na svědomí hraboši, kteří měli v zimě ideální podmínky k životu. Během suchého podzimu se přemnožili, pak napadla silná vrstva sněhu, pod kterou hlodavci přes čtyři měsíce bez potíží přežili a ohlodávali kůru stromků až do výšky 30 centimetrů. Aby se dostali k potravě, rozkousali i plastové chrániče stromků. Zajíci se ke stromkům dostali po vysoké sněhové pokrývce. Proti škodě v sadech kvůli hrabošům se nelze u pojišťoven pojistit. Případný odstřel zajíců v sadech je zakázaný.
Regionálně jsou hlodavci nejvíce poničené sady ve východních Čechách a na severní a střední Moravě a částečně ve středních Čechách a na Jižní Moravě.
Poškozeno je přibližně 4000 hektarů sadů, tedy asi pětina všech intenzivních výsadeb v Česku. Podle ovocnářů jde o největší poškození sadů hlodavci a zvěří v historii. Se situací ovocnáři v minulých dnech seznámili ministerstvo zemědělství.
V současné době se po celé republice šetří škody na zemědělských kulturách i ostatním majetku způsobené jak ustupujícími záplavami, tak dlouhou zimou. Na objem letošní úrody by poškození sadů nemělo mít zásadní vliv. Nejvíce poškozené jsou mladé, ještě neplodné výsadby. Poškození se zřejmě projeví v nižší kvalitě ovoce. Podle výsledků bude rozhodnuto o dalším postupu a případných kompenzacích. Hlodavci také ve školkách zlikvidovali asi 350.000 stromků za 14 milionů korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *