23.08.2002 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

HN: Spolana neměla přehled o látkách v areálu

Policie vyšetřuje, zda Spolana během povodní postupovala adekvátně při ekologických haváriích a při zabezpečení jedovatých látek. Hospodářské noviny (HN) s odvoláním na vyjádření policejního prezidenta Miroslava Antla uvedly, že vedení Spolany Neratovice nemělo zřejmě vůbec představu o množství látek, které se během záplav vyskytovaly v jejím areálu.

„My teď budeme zjišťovat, kdo za celou věc odpovídá. Předpokládáme, že z šetření vzejde minimálně jedna osoba, která by měla být stíhána. Myslím však, že se to bude týkat spíše více lidí," uvedl policejní ředitel. Až tisíc kilogramů chlóru uniklo z prasklého potrubí v areálu Spolany během povodní. Do ovzduší se dostalo jen čtrnáct kilogramů, většinu plynu se podařilo udržet ve skladu a postupně odčerpat. Ekologičtí aktivisté jsou však i přes dosavadní negativní výsledky analýz vzorků přesvědčeni, že z areálu unikla i rtuť a prudce jedovaté dioxiny.
Vyšetřování přestupků nebo zločinů spáchaných v době povodní si podle Antla vyžádá do budoucna také změnu legislativy. České zákony například vůbec neznají termín rabování, což kriminalistům a soudcům ztěžuje práci, uvedl jeden z příkladů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down