21.02.2003 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hnutí Duha vyzvala k zákazu používání některých pesticidů

Hnutí Duha zpracovala v loňském roce studii, která upozorňuje, že některé pesticidy mají prokazatelně negativní účinky na zdraví. Na základě ní vyzvala k zákazu využívání osmi druhů pesticidů v českém zemědělství a potravinářství.

„Nejde jen o zákaz pesticidů. Problémem by se měly zabývat potravinářské podniky a obchodní řetězce,“ komentoval situaci člen hnutí Vojtěch Kotecký. „Chceme také, aby byly státem registrovány pesticidy, jejichž bezpečnost není prokázána," dodal.
Novela upravující hodnoty pesticidů v potravinách je ve vnitřním připomínkovém řízení, řekl pražský hygienik Vladimír Polanecký, který však nepovažuje nebezpečí pesticidů za zcela prokázané. "Jejich nebezpečnost je diskutabilní, jsou to jen odhady," uvedl. Pesticidy nejsou podle Polaneckého rizikem jen v Česku. Velké problémy s nimi mají podle něj ve Spojených státech. Kde jsou hodnoty desetkrát vyšší než u nás.
"Vědci se začínají shodovat, že působením pesticidů může docházet k narušení funkce hormonů, a to zejména ve vývoji malých dětí nebo lidského zárodku. To se projevuje poškozením mozku a rozmnožovacích orgánů," upřesnil Kotecký. Zatímco Česko se podle něj proti pesticidům nebrání, v Německu je zakázáno užívání 12 druhů těchto látek a některé britské obchodní řetězce odmítají prodávat potraviny, jež by mohly obsahovat nebezpečné pesticidy.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down