06.05.2009 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hygiena zvěřiny a její bezpečnost v potravinovém řetězci

22. - 24.dubna 2009, Praha

V rámci předsednictví EU uspořádala Státní veterinární správa ČR mezinárodní akci - pracovní setkání, ve dnech 22. - 24.dubna 2009 v Kongresovém centru v Praze. Zúčastnili se jí zástupci Evropské komise, Ředitel sekce E pro bezpečnost potravinového řetězce Eric Poudelet a zástupce sekce pro hygienu masa Bibiana Janáčková, a zástupci veterinárních úřadů z členských států EU (např. Finsko, Francie, BeNeLux, Španělsko, Bulharsko, Rakousko, Slovensko). Dále se zúčastnili zástupci loveckých organizací z Rakouska a Slovenska a také zástupkyně Evropské asociace lovců (FACE - Federation of Associations for Hunting & Conservation of the EU) paní Charlotte Dunoyer.

Na workshopu se během dvoudenního zasedání diskutovalo o třech základních tématech:
1.Zkušenosti členských států s prodejem malých množství ulovené volně žijící zvěře a se zaváděním systému proškolených osob
2. Evropská i národní legislativa vztahující se k prodeji zvěřiny, malému množství a primární produkci
3.Nákazy volně žijící zvěře, aktuální situace v některých členských státech a rizika – se zaměřením na trichinelózu a další parazitózy, možnosti vyšetřování volně žijící zvěře na svalovce. Dále bylo diskutováno téma léčby volně žijící zvěře v honitbách (účinnost, rizika spojená s léčbou).

Cílem tohoto setkání bylo na základě zkušeností jednotlivých zemí pojmenovat současné problémy, naznačit řešení a formulovat je, aby tak vznikly podklady pro jednání v odborných orgánech EU. Tento cíl byl splněn a pokud jde o odborný program, tak tento ambiciózní úkol naplnili organizátoři z odboru hygieny SVS ČR podle Milana Maleny, ústředního ředitele, velmi dobře. S tzv. „výstupy“ se budeme moci setkávat průběžně po jednání v odborných orgánech v Bruselu, kam byly předány a mohou vyústit například i ve změnu některých částí evropské legislativy zabývajícími se hygienou zvěřiny.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down