25.07.2017 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

I letos spásají stáda ovcí, koz a skotu chráněné pastviny v Praze

Na pražských pastvinách spásají trávu stáda ovcí, koz a skotu i v roce letošním. Na zvláště chráněných územích v Prokopském a Šáreckém údolí se budou pást ovce a kozy, v Čimickém údolí a na dalších podmáčených a vlhkých loukách byl rozmístěno stádo jalovic.

Na místech, která jsou pro techniku špatně dostupná, bylo zvoleno ekologické řešení. Ovce a kozy se pasou na zvláště chráněných územích Prahy od roku 2000 a stáda skotu od roku 2012. Finančně je pastva ovcí a koz stojí 950 tisíc Kč ročně, u skotu 450 tisíc Kč. Přežvýkavci budou na zmíněných územích Prahy do konce října.

Na pražských loukách letos žijí tři stáda ovcí a koz. Většinu zvířat zastoupily ovce, koz je zhruba pětina. Stáda v rozmezí 40 až 80 kusů, jsou upravována podle lokalit. Ve dvou stádech skotu je celkem 23 jalovic. Ovce a kozy budou od konce srpna až do poloviny října v Třešňovce v Hrdlořezech. Přes léto je jedno stádo jalovic na loukách Šeberova a Milíčova, druhé bude do října na suchém poldru Čihadla. Ovce jsou také na dvou místech Prahy 4, a to pod Branickou skálou a na pozemku u bývalé ledárny v Braníku. Letos tu budou do září. Loni bylo stádo v areálu koupaliště Lhotka. Zvířata spásáním trávy narušují trávní drn a vytvářejí tak plochy bez vegetace, což má ekologický přínos z hlediska druhové pestrosti. Dávají tím prostor konkurenčně slabším druhům rostlin, bezobratlým živočichům nebo broukům, kteří se pohybují na holých plochách. Místa pastvy se každý rok mění, aby nebyly každoročně spásány stejné druhy rostlin.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down