I na Maltu se psem s problémy

Evropská komise se v uplynulém týdnu rozhodla vyhovět požadavku Malty a zařadila ji tak k Velké Británii, Irsku a Švédsku, které požadují po turistech se psy, kočkami či fretkami potvrzení o účinnosti vakcinace proti vzteklině.

Kdo tedy nechce zažít problémy na hranicích těchto zemí se svým psíkem kočkou anebo fretkou, u kterých je povinné očkování proti vzteklině, ať sem zamíří až po prvním říjnu. To znamená po datu, na které oddálila EU povinnost mít pro tato zvířata pas pro malá zvířata. Nyní v přechodném období je možné cestovat po EU buď s mezinárodním očkovacím průkazem s potvrzenou vakcinací a potvrzením o klinickém vyšetření od soukromého veterináře a s „kulatým razítkem“ od „státního“ veterináře anebo i pasem pro malá zvířata, přičemž při cestě do vyjmenovaných zemí – Británie, Irska, Švédska a Malty – lze jedině s potvrzením účinnosti vakcinace proti vzteklině, které musí být z EU schválené laboratoře. Potvrzení nesmí být v případě Británie, Irska a zřejmě i Malty mladší než 6 měsíců, v případě Švédska 4 měsíců.
Připomínám, že jede-li někdo se svým zvířátkem mimo EU, musí se informovat, jaké podmínky má dotyčná země. Mezinárodní očkovací průkaz, popřípadě pas pro malá zvířata je v tomto případě to, co vyžadujeme my. Tedy pro cestování po EU postačí a také pro návrat z vyjmenovaných zemí, mezi které patří často dotazované Chorvatsko. To je však přece jen nečlenskou zemí, která může chtít ještě něco navíc. Proto je potřeba se na toto zeptat. V případě Chorvatska je vhodné vycestovat s razítkem místně příslušné krajské veterinární správy, to znamená s potvrzením, že zvíře pochází z území, kde se nevyskytla žádná nebezpečná nákaza.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *