I třinácté podezření na BSE se potvrdilo

Konfirmační test, který provedli v Národní referenční laboratoři pro diagnostiku BSE ve Státním veterinárním ústavu Jihlava, právě potvrdil, že v ČR se vyskytl třináctý případ BSE. Šlo o nutně poraženou 59 měsíců starou krávu z Podhorního Újezdu na okrese Jičín ( 3. 8. 1999 až 21. 7. 2004).

V souvislosti s tímto případem bude v souladu s dosud platnou legislativou utraceno jejích 143 vrstevnic, které budou dodatečně speciálně označeny a do doby jejich usmrcení se nesmějí nikam přesunovat.
Lze říci, že se u nás výskyt BSE projevuje stejným způsobem, jako v zemích západní Evropy. To znamená, že nejvíce nemocných zvířat pocházelo z poloviny devadesátých let, kdy se ještě na trhu pohybovalo krmivo s obsahem závadné masokostní moučky. Mladších zvířat je méně, neboť kontaminace krmiva je již sporadická a snad víceméně náhodná.
Nyní je otázkou, jakým způsobem se bude situace vyvíjet dále. Očekáváme, že četnost výskytu by neměla stoupat, spíš by mělo jít o mírný pokles. Následující měsíce a roky, doufejme, tento předpoklad potvrdí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *