16.10.2008 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

II. mezinárodní gastroenterologický kongres

Aktuálně o onemocněních jater

Dne 20. a 21. září 2008 se konal v Brně v pořadí již II. mezinárodní gastroenterologický kongres. Program kongresu byl zaměřen na aktuální poznatky o onemocněních jater u psů a koček, úskalí spojená s jejich diagnostikou a terapií. Odborným garantem kongresu byl MVDr. Michal Crha, Ph.D. a hlavním přednášejícím celosvětově známý odborník na gastroenterologii malých zvířat Michael D. Willard DVM, MS, Dipl. ACVIM z Texas A&M University v USA. Podobně jako při velmi úspěšné akci s Mikem Willardem v roce 2007, věnované gastroenterologii a onemocnění pankreatu, byl program kongresu sestaven tak, aby praktikům nabídl systematický přístup k vyšetření pacienta s onemocněním jater, včetně prezentace novinek v daném oboru.
Program kongresu proběhl ve dvou dnech. První den bylo odpřednášeno devět na sebe navazujících přednášek, které byly v dopolední části zaměřeny na témata týkající se základního diagnostického přístupu k pacientovi s onemocněním jater, úskalí diferenciální diagnostiky a správné interpretace výsledků laboratorních vyšetření. Velmi zajímavá byla prezentace zaměřená na techniky biopsie jater. Laparoskopicky asistované biopsie byla vyhodnocena jako nejefektivnější a rovněž pro pacienta nejbezpečnější technika jaterní biopsie. V odpolední části programu byla dále na jednotlivých případech prezentována specifická onemocnění jater a hepatobiliárního systému psů a koček, včetně jejich diagnostiky a terapie. Prezentovány byly také nejnovější poznatky týkající se diagnostiky a terapie pacientů s portosystémovým zkratem.
Druhý den kongresu proběhl pod vedením M. Willarda praktický kurz. Všichni účastníci kurzu byli aktivně zapojeni do řešení konkrétních pacientů s onemocnění jater a žlučových cest, tak jako pacientů s primárně jiným onemocněním, které mohlo připomínat onemocnění jater. S účastníky byly interaktivně diskutovány jednotlivé kroky diagnostiky a terapie u konkrétních pacientů. Detailně byly taktéž probrány nejčastější chyby v diagnostice, přičemž jednotlivé případy byly seřazeny od velmi jednoduchých až po ty složitější.
Bohatá diskuze v průběhu prvního i druhého dne, pečlivě připravené prezentace doplněné obrazovou a video dokumentací, vynikající výklad a přístup M. Willarda k posluchačům, tak jako kvalitní organizace zajištěná firmou M+H Vet s.r.o. v příjemném prostředí hotelu Holiday Inn přispěli k celkové úspěšnosti tohoto kongresu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down