14.05.2007 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ilegální obchod se zvířaty v Brazílii láká i překupníky drog

Poptávka je především po papoušcích a jiných druzích ptáků.

Pytlačení a ilegální obchod se zvířaty v Brazílii, která oplývá nesmírným druhovým bohatstvím, se podle tamní neziskové organizace Renctas dostaly na kritickou úroveň. Tato činnost je tak výnosná, že přitahuje pozornost obchodníků s drogami.
Brazilská národní síť proti obchodu s volně žijícími živočichy (Renctas) upozorňuje na to, že zatímco v roce 2000 policie v jedné části brazilského deštného pralesa na pobřeží Atlantského oceánu zabavila asi 15.000 zvířat, která měla být protizákonně prodána, o pět let později tento počet stoupl již na 50.000.
Renctas odhaduje, že Brazílie je zodpovědná za deset procent světového ilegálního obchodu se zvířaty. Téměř polovina z nich míří do Evropy a do Spojených států. Poptávka je především po papoušcích a jiných druzích ptáků. Například největší z papoušků, ohrožený ara hyacintový, se podle Renctas dá prodat až za 25.000 dolarů (více než 517.000 korun).
Vysoký zisk, které plyne z obchodu s exotickými zvířaty, a nedokonalé zákony, lákají i podnikavce z jiných ilegálních branží obchodu. Člověka, který si vydělává nelegálním prodejem zvířat, případně čeká mírnější postih než v případě obchodu s narkotiky.
Po celosvětovém ilegálním obchodu se zbraněmi a drogami je prodej se zvířaty, jejich kůží a kly třetí nejvýnosnější nezákonnou činností. Ročně se na celém světě prodají zvířata a jejich části v hodnotě od deseti do 20 miliard dolarů, uvádí Brazilská národní síť proti obchodu s volně žijícími živočichy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down