27.02.2017 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Import prasat a vepřového masa do Ruska

Světová obchodní organizace (WTO) zamítla odvolání Ruska ve sporu s Evropskou unií ohledně zákazu dovozu prasat a vepřového masa. V srpnu 2016 tato organizace rozhodla, že Rusko nesplnilo mezinárodní normy.

Rusko v roce 2014 zakázalo dovoz prasat a vepřového masa z EU, čímž porušilo pravidla organizace. Rozhodnutí znamená, že Rusko by mělo uvést vše do souladu s pravidly WTO. Pokud nebude Evropská unie o tomto kroku přesvědčena, může v rámci kompenzace požádat o zavedení sankcí vůči Rusku, což může trvat roky.

Rusko zakázalo import počátkem roku 2014 po výskytu několika případů afrického moru prasat v některých oblastech EU. Odvolávalo se přitom na sanitární a fytosanitární opatření povolená podle pravidel WTO. Dnešní rozhodnutí potvrzuje, že opatření přijatá Ruskem vůči EU neměla nic společného se skutečnými hygienickými nebo zdravotními riziky. Evropská komise ve svém prohlášení uvedla, že produkty EU z oblastí bez výskytu nákazy jsou bezpečné. Zopakovala rovněž dřívější tvrzení, že omezení obchodu s vepřovým masem je politicky motivovaným embargem, které Rusko v srpnu 2014 zavedlo jako odvetu za sankce uvalené na Moskvu kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Hodnota exportu vepřového masa z EU do Ruska se v roce 2013 pohybovala okolo 1,4 miliardy eur (38 miliard Kč). Rusko se tehdy na celkovém vývozu vepřového masa z EU podílelo zhruba jednou čtvrtinou. O zákazu dovozu vepřového počátkem roku 2014 rozhodla ruská veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor. Rusko se stalo členem WTO v srpnu 2012. O členství usilovalo zhruba 19 let a bylo největší ekonomikou a posledním členem skupiny G20.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down