15.03.2007 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Indonésie chce právní záruky pro zasílání vzorků virů WHO

Farmaceutické společnosti vyrobí díky vzorkům vakcínu, která bude drahá a pro obyvatele rozvojového světa finančně nedostupná.

Indonésie nebude laboratořím Světové zdravotnické organizace (WHO) poskytovat vzorky z ptáků, kteří onemocněli ptačí chřipkou, dokud nebude existovat právně závazná dohoda o využití těchto vzorků při výrobě vakcín; oznámila to indonéská ministryně zdravotnictví. Vzorky odebrané ptákům, kteří se nakazili vysoce patogenním virem H5N1 přenosným na člověka, přestala Indonésie laboratořím WHO posílat začátkem roku. Indonésie bude na březnové schůzce představitelů zdravotnictví států jihovýchodní Asie požadovat změnu systému poskytování vzorků, který je ve WHO používán již 50 let.
Od roku 2003 zemřelo ve světě na ptačí chřipku 168 lidí, z toho 64 jsou Indonésané. Ptačí chřipka postihuje zejména asijské země a zdravotníci se bojí, že virus zmutuje a bude přenosný z člověka na člověka. Ujištění generální ředitelky WHO, že vzorky budou využity výhradně pro určení míry rizika pro veřejnost a že rozvojové země budou mít přístup k vakcíně, považuje indonéská ministryně zdravotnictví za obecné a nezávazné. Jakartská schůzka zástupců zdravotnictví se bude konat 27. až 28. března 2007.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down