11.02.2002 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Influenza drůbeže v Hongkongu

Na drůbežích farmách v Hongkongu se objevila influenza drůbeže. Poslední případ tohoto onemocnění se zde vyskytl v roce 1997. Pro zamezení šíření onemocnění už byla učiněna řada opatření - od začátku víkendu už bylo utraceno 169 000 kuřat ze dvou farem a čtyř trhů, byly zakázány dovozy živých kuřat z Číny.

Současný virus chřipky patří do stejného kmene jako virus z roku 1997. Spekulace o možném nakažení lidí jsou zatím liché. „Vzniklé nové kmeny tu byly již dvakrát a likvidací chovů se je podařilo zastavit. Je velmi pravděpodobné, že tomu tak bude i letos, protože od devadesátých let v Hongkongu působí specializované pracoviště pro ptačí chřipku,“ řekl hlavní hygienik hlavního města Prahy Dr. Vladimír Polanecký.
V roce 1997 chřipkový virus zmutoval a usmrtil šest lidí. Podle hongkongského odborníka Dr. Ken Shortridge zatím podobná mutace nehrozí. V opačném případě jsme na pandemii chřipky v naší republice připraveni.
Chřipkový virus se mění v intervalu 20 – 30 let, a právě tento antigenní shift má za následek pandemii . Souvislost s ptactvem, jako zdrojem viru, byla prokázaná u španělské chřipky v roce 1918, asijské (1957) a hongkongské (1968).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down