21.09.2015 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Informace o omezeném provozu na maďarských pohraničních veterinárních stanicích

Praha 21. září 2015 – Evropská komise v závěru uplynulého týdne informovala, že vzhledem k opatřením přijatým v souvislosti se vstupem imigrantů do země panuje na maďarských hranicích se Srbskem zhoršená situace, která omezuje také provoz tamních pohraničních veterinárních stanic (PVS). Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin (DG Santé) i maďarské orgány proto doporučují neplánovat transport a vývoz živých zvířat do třetích zemí přes maďarské výstupní body, zejména PVS Rözske.

Státní veterinární správa (SVS) v návaznosti na obdržené informace vyrozuměla o situaci na maďarsko-srbských hranicích krajské veterinární správy, které v České republice potvrzují vývozní osvědčení živých zvířat. Doporučení platí do doby, než se situace opět vrátí k normálu.

Podpora exportních aktivit zemědělských prvovýrobců i zpracovatelů formou aktivního dojednávání veterinárních podmínek vývozu spolu s dozorem nad jejich plněním a správnou certifikací patří mezi důležité činnosti SVS. Ta zároveň společně s vývozci, mezinárodními organizacemi i s příjemci veterinárního zboží dbá na to, aby podmínky vývozu, transportu a celkově pohody zvířat i jejich odbavování na hranicích odpovídaly mezinárodním standardům a splňovaly stanovené požadavky.

Zejména přeprava živých zvířat při dlouhodobých transportech je bedlivě sledována s cílem minimalizovat stres a zajistit přepravovaným zvířatům krmení, napájení a odpočinek podle nařízení Rady (ES)  č. 1/2005. Nejenom v této situaci obecně platí, že uskutečnit jakýkoliv vývoz za každou cenu bez přihlédnutí k současné situaci a aktuálním podmínkám může být kontraproduktivní.*

 

 

Mgr. Petr Pejchal

Tiskový mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down