30.01.2004 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inspekce skončila, nezapomeňte!

Poslední inspekce z EU, z Generálního ředitelství Zdraví a ochrany spotřebitele (DG SANCO) Evropské komise, přesněji z jeho Potravinového a veterinárního úřadu v Dublinu (FVO), která se týkala našich potravinářských zpracovatelských závodů a jejich provozů, sice skončila, to však neznamená, že teď už mají všichni vyhráno a mohou se vrátit ke starým praktikám: „To je dobré, to ještě vydrží, či toho si nikdo nevšimne“.

Většina českých zpracovatelů potravin živočišného původu již z vlastní zkušenosti dobře ví, že se vyplatí poslouchat orgány státního veterinárního dozoru a zákon. Tato EU supervize, která v průběhu uplynulých 14 dní zmapovala prakticky celou republiku, si učinila odpovídající obrázek o úrovni našich závodů zpracovávajících maso, mléko, vejce, ryby či zvěřinu, i o úrovni státního veterinárního dozoru. Obrázek není s ohledem na zpracovatele ani růžový ani černý, pravda, má svá stinná místa, která však nejsou nevybělitelná. Závady, které inspektoři zjistili, se mnohdy vyskytly v posledních týdnech, některá pochybení byla administrativního rázu. Vážnější problémy inspektoři zjistili u šesti navštívených subjektů. Na základě těchto zjištění místně příslušné krajské veterinární správy zřídily nápravu a ještě před závěrečným jednáním byla činnost těchto provozů skončena nebo pozastavena.
První týden navštívily dvě skupiny inspektorů 16 závodů a v nich 44 provozů, druhý týden přibyl ještě jeden tým, takže za 14 dnů sedm inspektorů prověřilo celkem téměř padesátku závodů a prakticky stovku provozů. Jejich dojem je v převažující míře příznivý. Zejména pak vedoucí mise Anders Manestam ocenil systém našeho státního veterinárního dozoru a ohromnou práci krajských veterinárních správ, které musely za posledních 14 dní v měsíci prosinci posoudit zpracovatelské závody a jejich provozy tak, aby jim v prvních dnech měsíce ledna mohly doručit schválení anebo neschválení s vyjmenovanými závadami, které, chtějí-li dále vyrábět, musejí odstranit. Důležité též bylo, že si inspektoři na namátkou vybraných příkladech ověřili, že uzavřené, tj. neschválené provozy, opravdu nevyrábějí.
Státní veterinární správa připomíná zpracovatelům: Nezapomeňte! Takováto mise, kterou jsme nyní zažili jako kandidátská země, nás bude příště čekat jako zemi členskou. Dojde-li k tomu ještě v tomto roce, není jisté, ale příští rok už určitě ano.
Je dobře, že ČR přijala harmonizovanou veterinární legislativu, tj. novelu veterinárního zákona i příslušné vyhlášky včas. V okamžiku vstupu ČR do EU tak bude možné potvrdit, že zde nebude zpracovatelských provozů, které by veterinární legislativě neodpovídaly.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down