11.04.2003 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inspekce - tentokrát na welfare

Cílem další inspekce z EU bylo prověřit, jak funguje systém kontrol Státní veterinární správy ČR týkající se pohody zvířat nebo-li welfare, a to na jatkách, v zemědělských hospodářstvích a vůbec na všech místech, kde se z různých důvodů shromažďují hospodářská zvířata.

Od pondělí 7. dubna tři inspektoři z Bruselu navštívili jatka, hospodářství a shromažďovací místa s předběžným zjištěním: „státní veterinární dozor nejen že prostě funguje, ale funguje dobře“.
Z doporučení, která inspektoři vyslovili stojí za zmínku především to, že by měla být posílena spolupráce mezi místními úřady, obecními nebo městskými, a příslušnými veterinárními správami. Jde totiž o to, aby lépe fungovala tzv. zpětná vazba, aby se místně příslušná veterinární správa vždy dozvěděla, jak byly řešeny její podněty k zahájení správního řízení či její doporučení. Neboli jak byly řešeny přestupky, popřípadě trestné činy v oblasti pohody zvířat. Inspekce ve svém doporučení navrhuje, aby se tato užší vazba nějakým způsobem zakotvila do zákona na ochranu zvířat proti týrání.
Pochopitelně s uspokojením inspekce přijala informaci o přijetí novely veterinárního zákona i informaci, že o novele zákona na ochranu zvířat již jednají poslanci.
Dále inspektoři zmínili jako důležité dbát na průběžné školení jak dozorových orgánů, tak i zemědělců a zpracovatelů. Na tento účel by měla mít Státní veterinární správa vyčleněnou částku, která by měla být poskytována ze státního rozpočtu odděleně, nikoli vyčleněna z již přidělených prostředků na úkor jiných dozorových činností.
Vysoce inspekce hodnotila Program ochrany zvířat Státní veterinární správy ČR. Je dobrý a věrohodný. Tento program se stále zdokonaluje, a to přesně v souladu s trendy EU a doporučeními předchozích inspekcí, i této inspekce. Do tohoto programu jsou zapracovávány i aspekty welfare a v současné době i zjištění inspekce při kontrole přepravy jatečných zvířat na jatka.
Podle Josefa Holejšovského, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, by nemělo uniknout pozornosti upozornění inspektorů: „Všichni zemědělci i zpracovatelé by si měli uvědomit, že v EU již Evropská komise zahajuje, popřípadě iniciuje správní řízení s těmi, kteří neplní či odmítají plnit požadavky evropské veterinární legislativy.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down