Inspekce z unie začne v Praze

Dvoučlenná inspekce z Evropské unie zítra začne s prověrkou vybraných potravinářských závodů. V úterý hodlá navštívit závody na červené a bílé maso, zpracovatele zvěřiny a mlékárny v Praze, ve středu na Plzeňsku a ve čtvrtek ve středních Čechách. Při předchozí lednové misi evropští inspektoři namátkově prověřili několik desítek provozů a objevili přitom i některá nevyhovující pracoviště.

Podniky, které navštíví, si vybírají kontroloři sami. Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR Milana Maleny si inspektoři konkrétní podniky vyberou až na příslušných krajských veterinárních správách. Vedle úrovně veterinárního dozoru nad zpracovateli živočišných produktů se zaměří také na identifikaci a přesuny zvířat.
Pokud by kontrola zjistila vážné prohřešky proti unijním předpisům, mohla by Evropská komise v krajním případě přijmout vůči Česku ochranná opatření, tedy omezit přístup tuzemských potravin na evropský trh. Od května přitom na společný trh Evropské unie může dodávat asi čtvrtina tuzemských provozů na zpracování živočišných produktů.
Od poloviny loňského roku do konce letošního března veterináři uzavřeli kvůli nesplnění požadavků necelých 600 z celkových více než 4000 provozů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *