27.03.2007 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inspektoři SVS odhalily králičí maso, které nemělo schválení pro dovoz do EU

Zásilka byla uvolněna do EU pohraniční veterinární stanicí v Německu (přístav Hamburk).

Zásilka byla doprovázena příslušnými osvědčeními správně, ale jen na povrchu. Do EU se smí dovážet potraviny živočišného původu z nečlenských zemí pouze za předpokladu, že pocházejí ze závodů, které mají schválení. To znamená, že výrobky splňují podmínky dané evropskou veterinární legislativou. V případě zmrazených králíků tomu tak nebylo.
Veterinární inspektoři zajistili zásilku králičího masa z neschváleného závodu původem z Číny, a to nejdříve v Karlovarském kraji, Plzeňském kraji, Zlínském kraji, Středočeském kraji a v Praze. Celá zásilka mražených králíků celých, celkem 31 445,2 kg je pozastavena, je stahována z trhu a musí být buď vrácena, anebo neškodně odstraněna, tj. zlikvidována v asanačním podniku. Z hlediska zákona jde o potravinu neznámého původu, která nebyla vybavena patřičným certifikátem zdravotní nezávadnosti, tudíž ji lze oprávněně považovat za rizikovou. Mohla by znamenat zdravotní riziko pro konzumenty, a to jak obsahem nežádoucích reziduí nebo by mohla být kontaminována nežádoucími mikroorganismy.
Celá záležitost byla zjištěna poté, kdy po otevření správně označených kartonů vyplynulo, že jednotlivá balení jsou však označena jinak.
Případ je řešen odpovídajícím způsobem: stažení, vrácení, popřípadě likvidace a oznámení systémem Rychlého varování RASFF s tím, že se subjektem, který zásilku dovezl je zahájeno správní řízení.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down