25.06.2009 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak je možné dovézt kanárka, andulku aj. ze země, která není členem EU

Pro některé země platí výjimka, která přesun velmi zjednodušuje

Dovézt ptáky v zájmovém chovu, kteří jsou doprovázeni svými majiteli, do EU, je poměrně komplikované a řídí se Rozhodnutím Komise 2007/25/ES. Pro některé vyjmenované země však platí výjimka, která přesun velmi zjednodušuje. Nicméně z těchto zemí, které mají výjimku (Andorra, Faerské ostrovy, Grónsko, Chorvatsko, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko, Vatikán), lze vystavení dovozního povolení doporučit (vydá SVS ČR), při dovozu z ostatních zemí je to nutnost. V souladu s touto výjimkou se na dovoz ptáčků z těchto zemí použije Nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 998/2003/ES o veterinární podmínkách pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu.
Prakticky jedinou podmínkou je, že pták, tj. například kanár, andulka či jiný ptáček, musí být přesouván v doprovodu svého majitele. Není nutné žádné veterinární osvědčení ani prohlášení majitele ptáků, žádné vyšetření ani izolace. Pták ani nemusí vstupovat přes pohraniční veterinární stanici, stačí jakékoliv stanoviště hraniční kontroly, protože kontrolu provádějí pouze celní orgány.
Ovšem z důvodů přece jen možných problémů na hranicích lze doporučit vybrat si přechod, kde se nachází i pohraniční veterinární stanice, aby se případné pochybnosti celních orgánů mohly na místě vyřešit. Seznam pohraničních veterinárních stanic na hranicích EU lze nalézt v Rozhodnutí Komise 2008/807/ES.
Maximální počet ptáčků, které si cestovatel může za těchto okolností přivézt, je stanoven na 5 kusů.
Pokud někdo vyjíždí mimo EU do třetích zemí, na které se výjimka nevztahuje, a měl by zájem o individuální dovoz ptáčků pro svůj zájmový chov, musí být dovoz realizován v souladu s Rozhodnutím Komise 2007/25/ES a dotyčný musí předem požádat Státní veterinární správu ČR o vystavení dovozního povolení. Toto povolení je vydáno po přezkoumání nákazové situace v zemi původu a prověření, že daný dovoz splňuje podmínky platné legislativy. Žádost o vydání dovozního povolení přijímá SVS ČR na adrese int@svscr.cz, kde je možné získat i podrobnější informace.

Josef Duben,
tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down