25.11.2003 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak proti Neviditelnému nepříteli

Problém BSE lze vnímat jako modelový příklad pro boj proti všem ohrožením zdraví a života člověka. Preventivní opatření stíhá preventivní opatření, která vycházejí z průběžně se měnícího vědeckého poznání problému.

Shrneme-li současná opatření praktikovaná v zemích, kde již byla bovinní spongiformní encefalopatie zjištěna, lze hovořit o povinném vyšetřování rizikových skupin skotu, o zákazech rizikového krmení (masokostních mouček všem hospodářským zvířatům) a o utrácení a okamžitém vyšetření vrstevnic a vrstevníků zjištěného nemocného zvířete.
Nějakým způsobem modifikovat tyto kroky bude možné až tehdy, až nebude nových případů BSE přibývat, což bude svědčit o účinnosti přijatých preventivních opatření. V zemích s velkým výskytem, jako je Velká Británie, Portugalsko, Španělsko, Francie či Německo, po nejvyšším výskytu ke konci devadesátých let dochází nyní k mírnému poklesu četnosti zjištění. Toto by mohlo svědčit o tom, že v budoucnu bude možné opatření proti BSE nějakým způsobem přehodnocovat.
"Ale, co se objeví za novou hrozbu?", chtělo by se říci. Právě proto, aby se rizika eliminovala, apeluje Evropská komise na nutnost dokonalé evidence hospodářských zvířat a dohledatelnost původu potravin živočišného původu. V uplynulém týdnu se Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, zúčastnil v Bruselu jednání šéfů veterinárních správ a podle něj se zde například opět hovořilo o nutnosti identifikace a registrace zvířat, u skotu je to již dostatečně zajištěné, nyní jsou na řadě ovce a kozy a jako nejvhodnější způsob se jeví používání čipů. Toto bude ještě předmětem jednání. Samozřejmě je nutné i odpovídajícím způsobem dohledat původ vepřového nebo drůbežího masa, i u nás samozřejmě platí povinnost registrovat tyto chovy a podle toho lze dohledat původ těchto produktů.
Ještě k BSE - kvůli osmému případu ve Velkých Němčicích bude nutné utratit a vyšetřit 253 vrstevnic. První skupina 88 krav přijde na řadu 2. a 3. prosince. S ostatními se po otelení počítá počátkem příštího roku.
Je nutné říci, že kroky proti Neznámému nepříteli, právě proto, že je málo znám, musejí být razantní, aby mohly být účinné. Jde přece o zdraví lidí a v některých případech i o život, nezapomeňme, že na novou variantu Creutzfeldt Jakobovy nemoci, která je spojovaná s BSE, zemřelo především ve Velké Británii, ale i ve Francii přes 130 lidí.
Nedodržení těch opatření, která jsou dnes na základě současných vědeckých poznatků přijímána a mohou se někomu zdát nepřiměřená, by se při případném výskytu nové varianty CJD v naší populaci jistě jevilo v jiném světle.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down