10.06.2002 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak působí PRO klouby na degenerativní choroby kloubů

Jak působí PRO™ klouby na degenerativní choroby kloubů

Normální kloubní chrupavka je složena z chondrocytů obklopených extracelulární hmotou, která je tvořena vodou, kolagenem a proteoglykany. Kolagen tvoří pevnou síť odolnou vůči tahu, a tato síť je vyplněna proteoglykany. Proteoglykany se skládají z proteinové kostry s postranními řetězci z glykosaminoglykanů (tj. chondroitinsulfát a keratansulfát). Spolu s kyselinou hyaluronovou vytváří velké agregáty a poskytují pružnost a flexibilitu pojivovým tkáním.
Chrupavka je schopna vlastní obnovy a syntetizuje jak kolagen, tak proteoglykany. Tento proces se zintenzivňuje především během osteoatritidy, což znamená zvýšené požadavky na stavební komponenty těchto struktur.
Jak v humánní, tak i ve veterinární medicíně se těší rostoucí popularitě tzv. chondroprotektivní látky. Na rozdíl od antiflogistik typu kortikosteroidů, které mají při dlouhodobém používání kromě protizánětlivého efektu i celou řadu nežádoucích účinku včetně destrukce chondrocytů a porušení homeostázy extracelulární hmoty, chondroprotektivní látky působí výrazně reparativně. Podporují makromolekulární syntézu chondrocytů a syntézu hyaluronové kyseliny v synoviálním moku, inhibují degradační enzymy (kolagenáza, chondritináza) nebo mediátory zánětu (interleukin-1, prostaglandin E2) a odstraňují nebo zabraňují formování fibrinu, trombinu a destiček v synoviu a v subchondrálních cévách.
Nejčastěji používanými chondroprotektivními látkami jsou glukosamin a chondroitin sulfát, které působí synergicky. Na účinku těchto látek je nový výrobek PRO™ klouby založen, protože cílem vývojového týmu firmy Fitmin a.s. bylo dosáhnout maximálního účinku v péči o klouby psa.
Glukosamin je hlavní stavební kámen glykosaminoglykanů . Je rychle absorobován per os a má specifickou afinitu k tkáním chrupavky, kde je pohotově zabudován do proteoglykanových molekul chrupavkové hmoty. Navíc tvorbu proteoglykanů a glykosaminoglykanů včetně kyseliny hyaluronové v chondrocytech a fibroblastech stimuluje.
Chondroitinsulfát je spolu s keratinsulfátem hlavním glykosaminoglykanem chrupavky. V osteoartritickém kloubu dochází ke změně anabolického stavu na stav katabolický a chondrocyty jsou hlavním zdrojem degradativních enzymů, které odbourávají proteoglykany a kyselinu hyaluronovou. Chondroitinsulfát je schopen tvorbu těchto enzymů inhibovat. Kromě toho má také stimulační efekt na tvorbu kolagenu a kyseliny hyaluronové. Tohoto účinku je dosaženo již při nízkých koncentracích.
Kombinace těchto dvou komponent znamená jedinečný synergický efekt v důsledku jedinečnosti a překrývání funkcí. Zatímco glukosamin slouží jako zdroj nezbytných molekul pro obnovu chrupavky, chondroitinsulfát inhibuje degradační enzymy. Oba navíc syntézu látek nezbytných pro reparaci chrupavky stimulují. To vše bez vedlejších účinků.
Kromě chondroprotektivních látek hrají významnou roli v ochraně chrupavky i další kofaktory. Například mangan, jehož použití je vhodné při chronických degeneracích kloubů, neboť inhibuje oxidativní poškození tkání. Má navíc významnou roli v syntéze glykosaminoglykanů a v aktivaci glykosyltransferázy, která spojuje modifikované cukry a proteiny. Jiným důležitým komponentem je kyselina askorbová, což je nezbytný kofaktor pro tvorbu kolagenu. V případě deficitu nejsou vlákna kolagenu překřížená a významně ztrácejí pevnost v provazci.
Chondroprotektivní látky spolu s dalšími kofaktory lze použít preventivně na udržení zdraví chrupavky. Jsou nezbytné, pokud se objeví kloubní degenerace v důsledku zranění nebo přetížení. Rychlost odezvy na jejich podávání závisí na použité dávce a stupni poškození kloubu. Jejich aplikace také umožňuje významné snížení dávky podávaných antiflogistik a analgetik.

PRO™ klouby tabl.

Charakteristika: doplňkové krmivo pro psy
Použití: PRO™ klouby tabl. je doplňkové krmivo pro psy na podporu kloubů a pohybového ústrojí.
Surovinové složení: minerální látky, vedeljší výrobky rostlinného původu, premix
Dávkování: 1tbl / 5 kg hmotnosti

Deklarované jakostní znaky v 1 kg:
vlhkost.........10,0%
vápník..........1g
fosfor...........3g
sodík........... 2g
Obsah doplňkových látek v 1 kg:
zinek............4350mg
mangan........2150mg
selen................23mg
vitamin E (alfatokoferol).......2700mg
vitamin C.....36000mg
( zinek je doplněn chelátem zinku a aminokyselin n-hydrátem , mangan je doplněn chelátem manganu a aminokyselin n-hydrátem, selen je doplněn chelátem selenu a aminokyselin. n-hydrátem )
Orientační analýza 1tbl:
chondroitin sulfát ………. 175mg
glukosamin sulfát ………. 100mg

Doporučeno pro rychle rostoucí štěňata velkých a obřích plemen, stárnoucí psy a psy ve vysoké zátěži.
Přípravek je určen psům s kloubními problémy nebo jako prevence proti těmto problémům.

Balení: 125tbl

Výrobce: FITMIN a. s., Helvíkovice čp. 90, 564 01 Žamberk, Česká republika
tel. + 420 446 613 265, fax + 420 446 613 267
http://www.fitmin.cz, E mail.: fitmin@fitmin.cz

Kontakt:
sklad Brno 0608-552203 sklad Žamberk 0608-552201
sklad Kutná Hora 0777-552258 sklad Kladno 0608-552206

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down