26.02.2003 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak řešit státní zakázku?

Nastala doba, kdy uzavírá Státní veterinární správa ČR s jednotlivými terénními veterinárními lékaři smlouvu o tzv. státní zakázce, to znamená o zabezpečení zdravotních zkoušek, jejichž rozsah vyplývá každoročně z Metodiky kontroly zdraví a specifické profylaxe, vydané SVS ČR. Pravidelné provádění těchto zkoušek stanovené zákonem je předpokladem k udržení příznivé nákazové situace v chovech hospodářských zvířat a produkce zdravotně nezávadných potravin živočišného původu. Již několik let však pravidelně předchází uzavírání smluv o státní zakázce diskuse o tom, jaké je v tomto ohledu vzájemné postavení hlavních zúčastněných – tedy ministerstva zemědělství, státní veterinární správy, privátního veterinárního lékaře a chovatele, a o tom, že prostředky, které je ministerstvo zemědělství ochotno uvolnit na zabezpečení státní zakázky, zdaleka neodpovídají vynaložené práci a mnohdy veterinárnímu lékaři nepokryjí ani náklady.

Proto představenstvo Komory veterinárních lékařů ČR jasně zformulovalo své stanovisko k řešení problematiky státní zakázky a prezident KVL ČR MVDr. František Špruček svolal 26. února 2003 tiskovou konferenci, na které jasně formuloval postavení a odpovědnost jednotlivých subjektů, tak jak vyplývají z dosud platného zákona 166/99 Sb., o veterinární péči a především jak na ně pamatuje připravovaná novela tohoto zákona:
1. Chovatel jako podnikatelský subjekt je povinen zabezpečit si zdravotní zkoušky u veterinárního lékaře.
2. Příspěvek ze státního rozpočtu by mělo poskytnout ministerstvo zemědělství přímo chovateli.
3. Pro veterinárního lékaře je smluvním partnerem chovatel a nikoliv státní veterinární správa (OVS, KVS).
4. Ceny za provedení akcí bývalé státní zakázky doporučuje představenstvo KVL sjednávat individuálně s chovatelem pro určitý chov.
5. SVS ČR je kontrolním orgánem a ne smluvním partnerem pro privátního veterinárního lékaře.
6. Dosavadní chápání zodpovědnosti (za provedení zdravotních zkoušek odpovídá státu a dále Evropské unii Ministerstvo zemědělství a výživy ČR) je třeba radikálně poopravit v tom smyslu, že zodpovědnost za provedení státem nařízených zkoušek má vždy chovatel, státní veterinární správa má kontrolní funkci a privátní veterinární lékař provede na požádání chovatele předepsané zdravotní zkoušky a vydá o tom chovateli potvrzení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down