23.01.2023 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaký olej zvolit a jak krmit svého psa?

V posledních letech se stalo populární doplňky psí stravy. Především díky zvýšené informovanosti chovatelů psů a rozvoji trhu souvisejícího s přípravky pro zdraví domácích zvířat. I malé nedostatky v těle psa mohou způsobit lavinu následků a špatných účinků na jeho kondici a imunitní systém. Jedním z doplňků stravy, který je špičkou v oblasti zdravé výživy, je lososový olej pro psy.

Chovatelské potřeby nyní nabízí spousty druhů! Pro který produkt byste se měli rozhodnout? Zjistěte více o vlastnostech oleje a sami se rozhodněte, zda a jak chcete pečovat o zdraví svého domácího mazlíčka!

Doplněk stravy pro vašeho psa

Doplňky stravy jsou přípravky nebo krmiva, které mají za cíl obohatit každodenní stravu a krmivo vašeho psa. V závislosti na svém účelu a zaměření poskytují:

- vitamíny

- mikro- a makroprvky

- tuky

- enzymy

- proteiny

Mezi zdaleka nejčastější doplňky stravy podávané psům patří rybí tuk, probiotika, pyré jako psí bylina, glukosamin a chrondroitin na posílení kloubů a celého pohybového aparátu. V dobře zásobeném obchodě pro domácí mazlíčky je rybí tuk nabízen v různých kombinacích:

- z lososa chovaného na farmách

- divoký losos atlantský

- norský losos

- krylový olej

- tresčí olej

Ať už si vyberete jakýkoli olej, dbejte na jeho složení, aby byl živočišného původu, protože psi mají rádi jeho chuť a ochutnají většinu výše uvedených olejů. Složení tohoto doplňku by rozhodně nemělo obsahovat žádná plnidla, barviva, konzervační látky nebo přísady jiných olejů - zejména rostlinných.

Než se rozhodnete obohatit granule pro psy nějakým doplňkem stravy, je nutné zvíře vyšetřit a poradit se s veterinárním lékařem. Teprve pak můžete ověřit, kterých látek má váš pes nedostatek nebo nadbytek. Nedostatek i nadbytek může mít pro zdraví vašeho domácího mazlíčka fatální následky. Konzultace s veterinářem je obzvláště důležitá, pokud váš pes užívá nějaké léky - doplňky stravy, dokonce i bylinné, mohou ovlivnit používanou terapii.

Přírodní olej z divokého lososa ve stravě vašeho psa

Z výše uvedených druhů oleje pro psa je zdaleka nejcennější olej z volně žijících ryb. Takový přípravek má nižší obsah těžkých kovů ve srovnání s lososem z farmového chovu. Těžké kovy se snadno hromadí a ukládají v tkáních psího těla a v budoucnu mohou způsobit rakovinné změny a další onemocnění. Chybějící informace o původu ryb na etiketě oleje mohou naznačovat horší kvalitu. Nezapomeňte, že losos z farmového chovu nemusí být nutně špatný! Poté byste si však měli ověřit, z jakého zdroje byly ryby získány a jaké množství omega kyselin je v přípravku obsaženo. Obsah nenasycených mastných kyselin se v oleji dělí na množství omega 3 (množství EPA, tj. kyseliny eikosapentaenové a kyseliny dokosahexaenové DHA) a omega 6. Jejich vzájemný poměr by měl být 1 : 1 nebo co nejbližší této hodnotě.

Jaký je přínos obohacování krmiva pro psy lososovým olejem?

Krmivo pro psy je zpracovaná potravina. Obsah omega kyselin je obvykle v nevyváženém poměru 20:1 ve prospěch omega 6 kyselin. Tato situace pravděpodobně vede ke kardiovaskulárním onemocněním, rakovinným změnám a obezitě u zvířat. Kvalitní lososový olej pro psy pomáhá zlepšit tento poměr cenných nenasycených mastných kyselin ve prospěch omega 3.

Omega nenasycené mastné kyseliny mají pozitivní vliv na:

- srdeční funkce vašeho psa

- posílení imunitního systému vašeho psa

- zlepšení srsti a kůže vašeho psa

- funkce mozku

- pomáhá bojovat proti zánětům v těle

- na pomoc při léčbě onemocnění ledvin

Vyplatí se krmit psa lososovým olejem?

Samozřejmě, že je! Pokud vám váš veterinář dá zelenou k obohacení krmiva lososovým olejem, je to skvělý způsob, jak zvýšit obsah omega mastných kyselin.

Kromě toho může chuť oleje velmi snadno přesvědčit vašeho domácího mazlíčka, aby si určité krmivo oblíbil. Někteří psi nejsou jedlíci, a právě zde může přijít na pomoc čistý olej.

Nejdůležitější je vybrat si dobrý olej, který je dobře zabalený! Na olej působí světlo a vzduch, což zhoršuje jeho vlastnosti. Ve zverimexu můžete narazit na mnoho výrobků, ale vybírejte si olej v neprůhledných a pevných obalech. Výrobek by neměl mít přístup ke vzduchu, povinný je také těsný uzávěr. Při dávkování oleje je užitečné čerpadlo, ale tyto oleje mohou být dražší.

Stejný účinek má na kočičí organismus také lososový olej. Skvěle zlepšuje jeho fungování. Lososový olej můžete přidávat také do kapsiček a konzerv pro kočky.

Jak se má lososový olej podávat?

Dávkování lososového oleje závisí na jeho složení, dávkování udávaném výrobcem, množství esenciálních mastných kyselin v krmivu psa a rozhodnutí veterinárního lékaře. Pokud nejsou k dispozici informace o dávkování, můžete se obrátit na obchod se zvířaty, ale obecně uznávanou normou je počítat 100-150 mg EPA a DHA na každých 4,5 kg tělesné hmotnosti psa. Jedná se o denní dávku oleje, kterou lze podat za den.

Olej lze podávat samostatně nebo jej smíchat s krmivem, což psa, který nechce jíst, ještě více přiměje k jídlu. Po otevření skladujte olej v chladničce. Můžete ho také zmrazit, ale ne ve skleněné lahvi.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down