18.11.2003 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je třeba utěsnit hlavy

V souladu s naším veterinárním zákonem, který plně transponuje veterinární legislativu platnou v EU, vydává Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy, mimořádné veterinární opatření, které upřesňuje některé postupy související s prevencí BSE.

Jedním z nejnápadnějších a nejdůležitějších opatření je následující povinnost pro jatka a bourárny – než se cokoli začne podnikat s hlavami poraženého skotu, a to ze zvířat, která jsou starší 12 měsíců a kusů, které byly vyšetřeny na BSE (starší 30 měsíců), je nutné ucpat ránu po vstřelu na čele a týlní otvor (foramen occipitale magnum) nepropustnou zátkou.
Toto opatření má své vysvětlení v prvenci, aby nedošlo ke kontaminaci masa nervovou tkání skotu a to i v případě, když jde o zvíře mladé i starší. Toto opatření vyplývá z opatrnosti v případě bovinní spongiformní encefalopatie (BSE). Jelikož jsou stále bílá místa v poznání této nemoci, je toto opatření na místě.
Asanačních podniků se pak týká především povinnost nezpracovávat na stejném zařízení specifikovaný rizikový materiál, kadávery a následně další konfiskáty živočišného původu, neboť masokostní moučka z „normálních“, nezávadných konfiskátů se smí využívat do směsí pro krmení zájmových zvířat.
Toto mimořádné veterinární opatření nabude účinnosti v nejbližších dnech.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down