03.07.2003 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jediná jistota je vyšetřovat

Chceme-li mít jistotu, že do potravního řetězce nepronikne nic „od šíleného prionu“, je nutné na BSE vyšetřovat rizikové věkové kategorie skotu, který je porážen na jatkách za účelem získávání masa pro výživu lidí, tj. kusů nad 30 měsíců stáří. Nutné je též vyšetřovat skot z nutných porážek nad 24 měsíců a i veškeré uhynulé kusy.

Tyto kategorie byly v EU stanoveny na základě výsledků pozitivních nálezů, a to s dostatečnou bezpečnostní rezervou. Taková je praxe v členských zemích EU a taková praxe je a bude, jako v členské zemi i u nás. Vyšetřování na BSE je i podmínkou pro obchodování hovězím masem a produkty z něj, a to nejen na trzích EU.
Dosud bylo na bovinní spongiformní encefalopatii vyšetřeno od počátku roku 2001 do konce letošního června téměř 400 tisíc kusů skotu, přesně 394 418 na pouze pět pozitivních nálezů. Od počátku roku se navíc vyšetřují v souladu s evropskou legislativou i uhynulé kusy (letos zatím 17 903), takže od počátku letošního roku bylo vyšetřeno již něco přes 100 tisíc kusů.
Nového v organizaci a financování vyšetřování BSE je ještě to, že se podařilo naší republice získat z programu PHARE 300 tisíc testovacích souprav, takže do vyčerpání těchto sad bylo možné z částky 1350 korun slevit na 750 korun. Předpokládáme, že získané množství testovacích sad vydrží na dobu více než jednoho roku. Tato snížená částka je vybírána od počátku července.
Státní veterinární správa očekává, že bychom mohli po doběhnutí tohoto programu obdržet příspěvek jako členská země EU, a že by podmínky hrazení vyšetřování byly obdobné. Žádost o tento příspěvek do Bruselu již naše republika prostřednictvím Státní veterinární správy v termínu (do konce letošního května) zaslala.
Přesto je nutné poznamenat, že se Státní veterinární správa potýká s určitými finančními problémy, neboť částky, které Krajské veterinární správy vyberou od provozovatelů jatek za vyšetření na BSE, jsou příjmem státního rozpočtu a než se dostanou zpět do rozpočtu Státní veterinární správy, která je neprodleně poskytuje Státním veterinárním ústavům, dochází k nepříjemné prodlevě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down