23.05.2003 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jediný případ BSE ovlivnil trh v celé Severní Americe

Zpráva o výskytu tzv. nemoci šílených krav v Kanadě otřásla potravinářským průmyslem v celé Severní Americe, protože dočasný zákaz dovozu hovězího okamžitě oznámily sousední Spojené státy. Problémy se odrazily na severoamerických komoditních burzách, kde začaly klesat ceny termínových kontraktů na hovězí maso i příbuzné produkty. Nákaza dokonce otřásla i kurzem kanadského dolaru.

Vedle Spojených států sáhlo k zákazu dovozu hovězího masa také Japonsko a Jižní Korea, tedy třetí a čtvrtý největší trh pro kanadské hovězí. Jižní Korea ale nebude dovážet ani mléčné výrobky. Pro Kanadu je výskyt nákazy o to bolestnější, že země pociťuje i hrozbu smrtelného onemocnění SARS, které postihlo okolí Toronta.
Kanada v úterý oznámila první výskyt nemoci šílených krav od roku 1993, kdy byla nemoc zjištěna u krávy dovezené z Británie. Nákaza se tentokrát poprvé týkala kanadské krávy, která pocházela z provincie Alberta. Ta je klíčovou provincií chovu hovězího a na celkové produkci Kanady se podílí asi ze 60 procent. V Albertě se chová asi 5,5 milionu kusů dobytka, což je téměř o 2,5 milionu více, než kolik v celé provincii žije lidí. Alberta v loňském roce vyvezla do Spojených států více než půl milionu kusů živého dobytka, podotýká agentura Reuters.
„Test byl proveden 31. ledna u krávy z chovu ve Fairview v provincii Alberta. Je to pouze jeden izolovaný případ u osmileté krávy," sdělil zástupce Kanadské federace pro vývoz hovězího. Kanadský ministr zemědělství Lyle Vanclief řekl, že stádo asi 150 krav, z něhož nakažená kráva pocházela, bude utraceno. "Vyšetřování zatím ukazuje, že jakmile bylo zvíře poraženo, bylo odesláno do kafilérie. Chci zdůraznit, že do potravního řetězce se to zvíře nedostalo," řekl ministr.
Na newyorské burze kvůli výskytu nákazy BSE výrazně oslabily akcie firmy Tyson Foods, což je největší zpracovatel hovězího masa v USA. Zhruba sedm procent hodnoty si ale odepsal i řetězec McDonald's, který má v nabídce převážně výrobky z hovězího. Kurz kanadského dolaru zastavil růst z předchozích týdnů a vydal se na devizových trzích směrem dolů.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down