Ještě k německé drůbeži a Nitrophenu

Před zasedáním Mezinárodního úřadu pro nákazy (OIE) v Paříži hovořil Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, se svou německou kolegyní Karin Schwabenbauer o záležitostech okolo drůbeže a Nitrophenu.

Podle jejích slov byla první zjištění Nitrophenu, této karcinogenní látky, zaznamenána již v prosinci 2001 a posléze v lednu 2002. Karin Schwabenbauer vyjádřila znepokojení nad tím, že soukromé laboratoře své zjištění nenahlásily úřadům. Proto hodlá vyvodit důsledky z toho, že laboratoře nedodržely ustanovení legislativy, která ukládá těmto laboratořím všechny nálezy hlásit kompetentním úřadům. V tomto případě německé veterinární službě.
Je totiž poněkud nebezpečné, jak dlouho to trvalo, podobně jako nedávno s chloramfenikolem, tak nyní s Nitrophenem, než se o situaci kompetentní úřady dozvěděly.
Šéfka německé veterinární služby všech 162 delegátů zúčastněných na jednání OIE informovala o vzniklé situaci s tím, že prostřednictvím zastupitelských úřadů budou všechny členské země o německém dalším postupu informovány. Navíc Karin Schwabenbauer dala všem k dispozici webovou stránku německého ministerstva pro ochranu spotřebitele, výživu a zemědělství, kde budou vždy nejčerstvější informace.
Ode dneška vyhlásila Státní veterinární správa ČR zákaz dovozu hrabavé drůbeže a masa z hrabavé drůbeže z Německa, zatím do 13. 6. 2002.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *