02.10.2007 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihočeští farmáři snížili stavy dobytka

Příčinou je růst nákladů a nízké výkupní ceny.

Jihočeští farmáři chovali na konci června 215.651 kusů skotu, což bylo po Vysočině nejvíce v ČR. Z toho bylo 87.000 krav ve stájích a na pastvinách. Meziročně se stavy hovězího dobytka v regionu snížily o 4363 kusů na 215.651 kusů, což znamenalo dvouprocentní pokles (ČSÚ).
Výkupní cena mléka je od loňského října trvale pod průměrem zemí EU, které souběžně s námi přistupovaly do unie. Důkazem nepříznivého vývoje je i skutečnost, že farmáři v prvním pololetí nadojili 161,4 milionů litrů mléka, meziročně o 6,4 milionu litrů méně, čímž se před ně dostali i středočeští producenti. S 226 miliony litrů vede Vysočina. V kraji vzrostla pouze jen průměrná denní dojivost, a to o 0,2 na 16,18 litru mléka.
Zemědělci tak čím dál častěji upřednostňují masná plemena, pro jejichž chov jsou typické zejména horské a podhorské oblasti na jihu kraje. Velký rozmach na jihu Čech zažívá i ekologické zemědělství. V kraji nyní obhospodařuje 102 registrovaných farmářů necelých 23.000 hektarů určených pro ekozemědělství. Kraj se umístil na čtvrté nejekologičtější místo v republice.
Jihočeští zemědělci mají k ekologickému zaměření vhodné podmínky. Více než dvě třetiny zemědělské půdy kraje spadají do takzvaných méně příznivých oblastí, která je vhodná k zatravnění a na péči o travnaté porosty je věnována největší část podpor.
V ČR stav skotu poklesl v pololetí o 1,5 procenta na 1,402.880 kusů dobytka. Úbytek evidovaly téměř všechny kraje vyjma Pardubického a Zlínského.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down