16.02.2012 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihomoravský kraj byl loni druhým největším výrobcem obilovin v ČR

Prvenství si jižní Morava drží v pěstování kukuřice na zrno a luskovin. U všech obilovin byl evidován nárůst průměrného výnosu.

Loni se Jihomoravský kraj podílel 15,9 procenty na celkové sklizni obilovin v ČR (ČSÚ). Zařadil se tak v mezikrajském srovnání na druhou příčku za Středočeský kraj. Na ploše 216.200 hektarů bylo v Jihomoravském kraji dosaženo výnosů přes šest tun na hektar, tj. v meziročním srovnání o 19,0 procent více.
Nejrozšířenější obilovinou pěstovanou na jižní Moravě byla loni pšenice, zabrala 54,7 procenta sklizňových ploch obilovin. Téměř 20 procent ploch bylo oseto ječmenem, mezi další významné plodiny patřilo žito, oves a triticale.
Jihomoravský kraj je největším producentem kukuřice na zrno v zemi. Loni se tato plodina pěstovala téměř na 49.000 hektarech, ze kterých se sklidilo celkem 412.400 tun zrna, tedy 38,8 procenta. Prvenství si jižní Morava drží i v pěstování luskovin, u nichž se ve srovnání s předchozím rokem zvýšil hektarový výnos o polovinu. Sklizeň řepky, byla loni o 6,2 procenta vyšší než v roce 2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down