30.09.2002 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jirovský: další případ BSE by neměl ovlivnit odbyt hovězího masa

Podle Miroslava Jirovského, předsedy Zemědělského svazu, by výskyt třetího případu tzv. nemoci šílených krav v České republice neměl mít dopad na odbyt hovězího masa. Spotřeba hovězího je v tuzemsku už nyní poměrně nízká, uvedl Jirovský.

„Když uvážíme, že to je třetí případ z více než 200 tisíc kusů krav, které byly vyšetřeny, tak to procento je velmi malé," řekl Jirovský ČTK. Podle Josefa Stehlíka z Asociace soukromého zemědělství zjištění dalšího případu BSE potvrzuje, že dobytek je sledován a nakažený kus se včas objeví. Také on soudí, že by obavy z hovězího a propad poptávky neměly být na místě. „Budeme si muset zvyknout na to, že se sem tam, nějaký kus, který BSE má, objeví," uvedl.
Současná spotřeba hovězího se pohybuje pod deset kilogramů na obyvatele za rok, což je asi 60 procent úrovně Evropské unie a 25 procent úrovně USA. Již v loňském roce spotřebitelé reagovali na výskyt BSE snížením spotřeby hovězího. Propad poptávky a pokles cen pomáhal řešit dotovaným vývozem hovězího Státní zemědělský intervenční fond.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down