25.07.2007 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Karanténa kvůli ptačí chřipce skončí v polovině srpna

Pokud budou poslední odběry vzorků negativní, mohou majitelé chovů v ohnisku nákazy po 15. srpnu znovu začít chovat drůbež.

Třicetidenní karanténní lhůta kvůli výskytu ptačí chřipky skončí na Orlickoústecku 14. srpna.
Kvůli novým zkušenostem s ptačí chřipkou, která letos vůbec poprvé udeřila v uzavřených chovech, se aktualizuje loňský operační manuál, který určuje způsob likvidace nákazy. V těchto dnech by mělo vyjít rozhodnutí Evropské komise, kde bude nová regionalizace, to znamená vytyčený seznam jednotlivých pásem od ohniska nákazy. V Kosoříně a Netřebech u Českých Heřmanic, kde byly minulý týden vybity dva komerční chovy nakažených virem H5N1, stále pokračují dezinfekční práce. Lhůta se začíná počítat od první velké dezinfekce, která proběhla 15. července. Likvidace ohniska nákazy na farmách stále pokračují, dezinfikovat se bude ve velkém ještě tuto a příští sobotu.
Operační manuál, který schválila loni Bezpečnostní rada státu, ukázal, že musí doznat změn. O nové podobě by se mělo jednat 26. července. Manuál například obsahoval, že při likvidaci drůbeže bude zasahovat armáda až při počtu nad 50.000 kusů. Přitom v případě prvního výskytu ptačí chřipky v Tisové a Noříně pomáhali vojáci s usmrcováním už u menších chovů. Praxe likvidace čtyř chovů brojlerů, krůt a nosných slepic na Orlickoústecku nakonec ukázala, že počty kusů patrně z manuálu zmizí.
Veterinární lékaři mají dvě pohotovostní střediska v Brně a Hradci Králové, která v mírových podmínkách drůbež utrácí. Manuál také uvádí, že se musí hala utěsnit do výšky dvou a půl metru a pustit do ní plyn v maximální koncentraci. Hasiči haly utěsnili pouze do jednoho metru a koncentraci plynu zvyšovali postupně. První výskyt ptačí chřipky v chovu 6000 krůt veterinární lékaři zjistili 20. června v Tisové na Orlickoústecku. O týden později byla nemoc zjištěna na farmě s 28.000 brojlery v obci Nořín, vzdálené čtyři kilometry od Tisové. Další virus H5N1 veterinární lékaři potvrdili v chovech v Netřebech a u Kosořína 11. července.
Kvůli riziku šíření ptačí chřipky v Tisové, Noříně, Kosoříně, Netřebech, Zářecké Lhotě a Loučkách bylo utraceno 199.334 kusů drůbeže - krůt, brojlerů a rodičovská hejna nosnic. Celkem bylo utraceno 1868 kusů domácí drůbeže.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down