12.06.2009 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Katalánský salám byl kvůli nepovolenému červenému barvivu zlikvidován

Při výrobě došlo ke křížové kontaminaci

Celkem šlo o zásilku 1421 kilogramů, ve které bylo na základě veterinárního vyšetření zjištěno červené barvivo E124.
Celý případ řešila Krajská veterinární správa pro Ústecký a Zlínský kraj. A postup byl obvyklý, zásilku pozastavit a buď vrátit zpět dodavateli, tj. do země původu anebo ji celou tzv. neškodně odstranit v asanačním podniku na náklady dodavatele. V tomto případě bylo celé množství, téměř jeden a půl tuny zlikvidováno v kafilerii.

Státní veterinární správa ČR informuje o tomto případu přesto, že nejde o tak velké množství z toho důvodu, že nejde o první případ, kdy bylo v podobném výrobku prokázáno použití nepovoleného červeného barviva. Například zmíněné E 124 se nesmí v určitých výrobcích používat, lze jej použít například ve vyjmenovaných výrobcích jako chorizo, salchichon či sobrasada, samozřejmě ve stanoveném množstí (jak je stanoveno ve vyhlášce č. 4/2008 Sb.).

Španělská kompetentní autorita provedla u výrobce (Hichos de Jose Casaponsa - La Vall de Bianya /Girona) šetření a bylo zjištěno, že došlo ke křížové kontaminaci. Výrobce bude muset udělat taková opatření, aby ke kontaminaci již nedošlo a E124 bylo použito pouze do výrobků, do kterých být použito smí.

Dovozci tedy musejí počítat s tím, že budou takovéto potenciálně podezřelé výrobky pečlivě prověřovány. Cílem veterinárního dozoru je, aby se nic závadného na stůl do domácností, ani do podniků veřejného stravování nemohlo dostat.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down