05.11.2007 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Katarální horečka ovcí způsobuje v EU problémy

Od 1. 11. 2007 platí nové postupy při obchodování se skotem a ovcemi.

Dne 30. 10. se sešli ve Vídni veterinární autority deseti středoevropských členských zemí EU, aby projednali podmínky vzájemného obchodu. Dohodli se na zmírnění podmínek pro obchodování se skotem a ovcemi, s ohledem na nařízení Komise č. 1266/2007 z 26. 11. 2007.
Podle Milana Maleny, ústředního ředitele SVS ČR je to další významný krok, který našim chovatelů, především ze západních krajů ČR, umožní obchodovat s dobytkem mnohem snáze než dosud.
Novinky v postupu při obchodování a nové kroky proti nákaze bluetongue platí v celé EU od 1.11. 2007 a všechny krajské veterinární správy s nimi byly seznámeny. Vyplývá z nich, že v rámci EU je oblast zasažení bluetongue sérotypem 8 brána Komisí jako jeden celek se stejnou nákazovou situací. Aktuální mapu uzavřených pásem v EU lze najít na webových stránkách SVS ČR - www.svscr.cz, v rubrice „Zdraví zvířat – Katarální horečka ovcí – Nákazová situace“.
V dotčených krajích a okresech ČR je dnem 1. 11. 2007 vyhlášeno pouze „OCHRANNÉ PÁSMO“. S podmínkami zde platícími byly kraje již seznámeny. Asi za nejdůležitější lze považovat to, že v případě odeslání zvířat na jatky musí příslušná KVS prostřednictvím systému TRACES zaslat úvodní část veterinárního osvědčení (kde jsou údaje o chovateli, který zvířata odesílá a adresa jatek) min. 48 hod. před nakládkou zvířat.
Informace o jednotlivých uzavřených pásmech v členských zemích EU jsou přístupné na webové adrese: http://ec.europa.eu/food/animal/diseases/controlmeasures/bluetongue_en.htm.
SVS ČR v souvislosti s rizikem katarální horečky ovcí počítá i s pečlivou organizací monitoringu, tj., že na základě schváleného nařízení Komise rozdělila zejména v blízkosti hranic s Německem území do pomyslných „čtverců“ (45 x 45 km), kde podle dohodnutého klíče probíhá monitoring (tj. odběry krve a laboratorní vyšetření). Pokud okres leží ve 150 km pásmu, musí být v každém „čtverci“ vyšetřeno měsíčně 150 ks skotu. Na ostatním území ČR musí být v každém „čtverci“ vyšetřeno ročně 600 ks skotu.
Na úrovni EU se plánuje také vakcinace v pásmech.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down